@ismailsaymaz

Eşcinsel genç için ailesi 'vasi' davası açmış

Eşcinsel genç için ailesi 'vasi' davası açmış
Eşcinsel genç için ailesi 'vasi' davası açmış

Umut Göktuğ S

Emekli albay babası tarafından sevgilisi ile yaşadığı evden kaçırılan eşcinsel Umut Göktuğ S'nin annesi H.S, vasi tayini için mahkemeye başvurdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da erkek arkadaşıyla yaşadığı için emekli albay babası ve akrabalarınca kaçırılan Umut Göktuğ S. adlı eşcinsel gençle ilgili ‘kısıtlılık kararı ve vasi tayini’ için alisenin mahkemeye başvurduğu ortaya çıktı. Kişinin ‘madde bağımlılığı, akıl sağlığı ve durumunun kötü olması’ türü hallerde yapılan ‘kısıtlılık’ başvurusu sonrası Umut Göktuğ S’nin mahkeme kararı ile hastane hastane gezdirildiği en son Taşova Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne yatırıldığı öğrenildi. Radikal’in takibi İçişleri Bakanı Muammer Güler’i de harekete geçirdi. Eşcinsellerin Pembe Hayat Derneği’ni arayan Bakan Güler, “Hassasiyetle üzerinde duruyoruz” dedi. Ancak henüz ne Umut Göktuğ bulundu ne de elini kolunu sallayarak gezen şüpheliler hakkında yakalama işlemi yapıldı.
Ankara’da yaşayan eşcinsel Umut Göktuğ S., 3 - 4 Ocak 2013’te savcılığa başvurarak, babası tarafından silahla tehdit edildiğini belirterek suç duyurusunda bulunmuş ve hakkında koruma kararı alınmıştı. Erkek arkadaşı Ramazan Kalkan ile yaşayan Umut Göktuğ, emniyeti uyardığı halde 23 Şubat’ta, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan emekli olan albay babası S.S., amcası C.S. ve akrabaları tarafından silah zoruyla kaçırılmış; sevgilisi de dövülmüştü. Avukatı Ahmet Toköz’ün 24 Şubat’taki başvurusuna rağmen savcılık ‘yakalama kararı’ çıkarmamıştı.
Avukat Ahmet Toköz’ün verdiği bilgiye göre; baba S.S. ile anne H.S’nin, 26 Şubat’ta oğulları için, ‘akıl sağlığının yerinde olmaması, uyuşturucu madde kullanımı, sarhoşluk ve kötü yaşam tarz’ hallerinde başvurulan ‘kısıtlılık’ için karar alınması ve vasi tayini için Taşova Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurduğu ortaya çıktı. Başvuru evrakında; anne H.S.’nin vasi olarak atanması isteniyor. Karara istinaden Umut Göktuğ’un ilkin Samsun’da bir hastaneye ve ardından önceki akşam tekrar Taşova Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne yatırıldığı ifade edildi. Avukat Ahmet Toköz, sevk gerekçesi olarak ‘madde bağımlılığının’ gösterildiğini söyledi.

Bakan Güler aradı fakat...

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de Pembe Hayat Derneği’ni arayarak “Hassasiyetle üzerinde duruyoruz” dediği öğrenildi. Bu söze rağmen savcılar Ferhat Sarıkaya ve Namık Kemal Saltuk şüpheli baba, amca ve kuzen hakkında yakalama kararı almadı. Umut Göktuğ ve sevgilisi Ramazan Kalkan’ın madde bağımlısı olmadıklarını kaydeden Avukat Toköz; Umut Göktuğ’un 14 Şubat’ta muayene edildiğini ve böyle bir bulgunun saptanmadığını kaydetti. Toköz, şöyle diyor: “Madde bağımlısı olduğu iddiası tümüyle yalan ama varsa bile devlet, çocuğu ailenin elinden almalı, süreci kendisi izlemeli. Hastanelerin bu kişileri saklaması, bildirmemesi suç değil mi? Onu koruması gereken devlet çocuğu saklıyor. Şüpheliler rahat rahat gidip devletin mahkemelerinde dava açıyor. Kaçırıldığı gün yakalama kararı çıkarmayan Savcı Ferhat Sarıkaya, ‘Kendi çocuğu, biz ne yapabiliriz’ demiş. Hâlâ daha bu karar çıkarılmış değil. Umut hepimizin telefonunu ezbere biliyor. İmkânı olsa birine ulaşırdı, diye düşünüyoruz. Sıkı kontrol altında olduğundan arayamıyor.”

Rapora müdahale

Umut Göktuğ, 15 Şubat’ta askerlik işlemleri için gittiği Beytepe Askeri Hastanesi Baştabipliği’nde kontrolden geçti. Binbaşı Bülent Devrim Akçay, “İleri derecede psikosekseül bozukluk” tespit ederek, “sağlık kuruluna çıkması uygundur” diye görüş bildirdi. Umut Göktuğ herhangi bir hastaneye gitmeye hazırlanırken; Avukatı Toköz’ün iddiasına göre babası S.S. devreye girerek, raporu değiştirdi. Bunun üzerine Binbaşı Akçay, 14 Şubat tarihli yazıyı iptal ederek, 18 Şubat’ta bu kez “GATA’ya sevki uygundur” diye yazdı.