Eşcinseller hak ihlalini kaydedecek

AB süreciyle birlikte tabuların aralanmaya başlamasına karşın insan hakları örgütleri tarafından bile zaman zaman 'yok' sayılan Türkiyeli eşcinseller, sorunlarına somut çözümler üretebilmek için uğradıkları hak ihlallerini raporlaştırma kararı aldı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - AB süreciyle birlikte tabuların aralanmaya başlamasına karşın insan hakları örgütleri tarafından bile zaman zaman 'yok' sayılan Türkiyeli eşcinseller, sorunlarına somut çözümler üretebilmek için uğradıkları hak ihlallerini raporlaştırma kararı aldı. Kamuoyuna yönelik hazırlanacak rapor yayımlandığı zaman Türkiye'de ilk kez gey ve lezbiyenlerin profilleri de çıkartılacak.
İnsan hakları alanında sözlerini doğrudan kendilerinin söylemesi gerektiğini düşünen gey ve lezbiyenler, Kaos GL Dergisi'nin öncülüğünde Ekim ayından beri haziranda yayımlanacak olan 'Gey-Lezbiyenlerin İnsan Hakları İhlalleri Raporu'nu hazırlıyor. Raporda gey ve lezbiyenlerin ailelerinden, psikolojik durumlarına, çalışma hayatından orduya, cinsel sağlıktan sosyal hizmetlere, medyadan hukuka kadar tüm yaşam alanlarında yaşadıkları sorunlar ve ihlaller raporlaştırılacak. Kaos GL dergisinin editörü Umut Güner şöyle konuştu: "İnsan hakları açısından gelişmelere şahit olduğumuz bir dönemdeyiz. Ancak bu gelişmeler gey-lezbiyenlerin hayatlarına yansımıyor. Türkiye'de binlerce geylezbiyen sırf cinsel yönelimlerinden dolayı işten atılıyor. Terfi etmelerine izin verilmiyor, istifaya zorlanıyor, aileleri tarafından zorla evlendiriliyor, sokakta şiddete uğruyor hatta öldürülüyorlar. Rapor aynı zamanda geylezbiyenler için bir kılavuz olacak. Gey ve lezbiyenler haklarından habersiz şiddet ayrımcılık ve yalnızlık sarmalında yaşıyor. Raporla haklarını aramaları için hangi mekanizmaları harekete geçirmeleri gerektiğini öğrenecekler."
Güner, toplumsal yaşamda eşcinsellerin yaşadıkları sıkıntıları da şöyle anlattı:
'Her şey heteroseksüel'
"Eğitim kurumlarından bara kadar her yer heteroseksüel yaşama göre düzenleniyor ve herkese heteroseksüelmiş gibi davranılıyor. Biz de heteroseksüelmiş gibi davranmak zorunda kalıyoruz. Okulda, işyerinde, askerde, otobüste, evde hatta bazen aynanın karşısında bile rol yapmak zorunda kalıyor, kendimize yabancılaşıyoruz. Baskı altındayız. Bunlar bizim özgüven geliştirmemizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Toplum eşcinsellere 'arızalı' gibi davranıyor, bize eşcinselliğimizden utanmamız gerektiğini öğretiyor. Cinsel yönelimimizden dolayı sürekli kendimizi sorgulamak zorunda kalıyoruz.
'Gettolarda yaşıyoruz'
Kendimiz gibi eşcinsellere ulaşamıyor, tek olduğumuzu düşünüyoruz. Sıra arkadaşımızın veya kuzenimizin eşcinsel olabileceğini düşünemiyoruz. Kendimizi yalnız hissediyoruz. Eşcinsel gettolar yaratıp dar mekânlarda sınırlı özgürlükler yaşamak zorunda kalıyoruz. Eşcinselliğimizle ilgili sürekli insanları bilgilendirmek, bu konu ile ilgili gerekli gereksiz her soruya cevap vermek zorunda kalıyoruz. Televizyonlarda yani yaşamın her alanında salt eşcinselliğimizden kaynaklı aşağılanıyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7377657377650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.