'Escobar'ın polisli, Uzi'li çetesi

İSTANBUL - Avrupa ülkelerindeki uyuşturucu ticareti nedeniyle ‘Türk Escobar’ (Dünyanın kokain merkezi Kolombiya’daki ünlü Medellin kartelinin patronu Pablo Escobar 1993’te öldürüldü) olarak tanınan Ramazan Yıldız, İstanbul’da 100 adrese düzenlenen operasyonla yakalandı. 40 kişinin gözaltına alındığı operasyonda Uzi ve uzun namlulu silahlar ele geçti.
İhbar üzerine harekete geçen polis, bir yıl süren takip sonucunda Ramazan Yıldız ve ekibinin suça karışan kişilerini tespit edip, polise ihbar etmekle tehdit ederek haraç aldıklarını saptadı. Çetenin tehditlerde bazı polisleri de kullandığı anlaşıldı. Haraç vermeyen bazı kişilerinse kaçıralarak işkenceden geçirildiği ortaya çıktı. Bu bilgilere ulaşan polis dün sabah saatlerinde büyük bir gizlilik içerisinde operasyon başlattı. 300 polisin katıldığı operasyonda 100 adres basıldı. Operasyona Özel Harekât Timleri de katıldı. Yapılan aramalarda Uzi ve uzun namlulu silahlar ve çok sayıda mermi ele geçti. Yıldız’la birlikte gözaltına alınan 40 kişi sorguya alındı.
Ramazan Yıldız’ın ismi 1999’da Hollanda, Belçika, Danimarka, Almanya, İngiltere ve İspanya’da yapılan operasyonlarla gündeme geldi. Yıldız’la bağlantılı 200 kişi tutuklanmıştı. (Radikal)