Eşe terlik fırlatma boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşine terlik fırlatan kadını kusurlu bularak evliliğin temelden sarsıldığına ve tarafların boşanmasına hükmetti.

ANKARA - Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşine terlik fırlatan kadını kusurlu bularak evliliğin temelden sarsıldığına ve tarafların boşanmasına hükmetti.
Yakın arkadaşlarının verdiği bir davette, karısının, kendisini terlik fırlatarak kovduğunu belirten K.M. boşanma talebiyle dava açtı. Yerel mahkeme, terlik fırlatmanın boşanma gerekçesi sayılmayacağına karar vererek davayı reddetti. Ancak davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire, terlik fırlatmanın müşterek hayatı temelinden sarsacak bir davranış olduğuna karar vererek şu görüşleri dile getirdi:
"Kocanın eşine bağımsız ev temin etmediği, kadının da davet sırasında kocasına terlik fırlatıp kovduğu anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru görülmemiştir."
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin daha önce eşe vazo, anahtarlık ve çiçek saksısı fırlatmayı da boşanma gerekçesi saydığı öğrenildi.