Esenboğa için yıkım

Esenboğa Havaalanı yolundaki gecekondular tek tek yıkılacak. Toplu Konut İdaresi ve Büyükşehir Belediyesi'nin yöneteceği proje üç yıl içinde tamamlanacak.

ANKARA - Esenboğa Havaalanı yolundaki gecekondular tek tek yıkılacak. Bölgeyle ilgili proje üç yıl içinde bitirilecek. TBMM Bayındırlık, İmar ve Ulaştırma Komisyonu'nda 'Kuzey Ankara Girişi' ve çevresini kapsayan plan kabul edildi. Plan uyarınca yaklaşık 7 bin gecekondu yıkılacak. Toplu Konut İdaresi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yönetiminde gerçekleştirilecek projede Altındağ ve Keçiören ilçe belediyeleri de yer alacak.
Gökçek: Mevcut yasayla zor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, mevcut yasayla projenin gerçekleştirilemeyeceğini belirtirken komisyona şu bilgileri verdi: Keçiören tarafı tamamen ağaç ve heykellerle donatılacak, sol tarafındaysa önde villa ve bahçeler, arka tarafta çok katlı binalar olacak. Hak sahipleriyle anlaşarak, anlaşılamazsa kamulaştırmayla proje yürütülecek ve üç yılda bitecek.
Proje sınırları içindeki tüm gayrimenkuller, bu yasa yürürlüğünden önce yapılmış ve onaylanmış imar planı kapsamında kalsalar dahi, bu yasaya göre yapılacak hükümlere tabi olacak.