Esenboğa'da esrarengiz gaz sızıntısı

Esenboğa Havalimanı'nda, THY'nin gelen kargo bölümündeki bir paketin dağılması sonucu sızan esrarengiz gazdan sekiz kişi etkilendi.

Esenboğa Havalimanı'nda, THY'nin gelen kargo bölümündeki bir paketin dağılması sonucu sızan esrarengiz gazdan sekiz kişi etkilendi. Yurtdışından geldiği saptanan paketin içinden sızan ve sarımsağı andıran kokunun ne olduğunun saptanması için özel ekipler çalışıyor.
THY adına çalışan özel bir şirkete ait işçiler, yurtdışından gelen bir paketi taşırken paket dağıldı. Paketten dışarıya keskin bir koku yayılmaya başladı ve işçilerden sekizi fenalaştı. Bunun üzerine kargo bölümüne sağlık, savunma ve itfaiye ekipleri geldi. Yapılan ilk incelemede kargo olarak gönderilmek istenilen bir paketten gaz sızıntısı olduğu belirlendi.
Gazdan etkilenen 8 kişi hemen SSK Dışkapı Hastanesi Acil’e sevkedildi. Olayın meydana geldiği yer ile SSK acil bölümü karantina altına alındı. Hastalara ilk müdahaleyi yapan hemşire ve doktorlar da karantiya alındı.
Olayla ilgili bir basın açıklaması yapan SSK Dışkapı Hastanesi Başhekimi, tedavi altındaki işçilerin tıbbi durumlarının iyi olduğunu belirterek, "Hastalara müdahalede bulunan doktor ve hemşireler de karantinaya alındı. Karantina belli bir dönem daha devam edecek. Buradaki diğer hastalar başka hastanelere tahliye edildi. Bu konuda özel eğitimli arkadaşlar bütün ihtimalleri düşünürek ona göre tedbir aldılar" dedi.

PAKET PEKİN'DEN GELMİŞ

Esenboğa Havalimanı THY gelen kargo bölümünde sekiz işçinin etkilenmesine neden olan kargo paketinin, Pekin'den, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'ne gönderildiği ve içinde CD bulunduğu bildirildi.
Ankara Vali Yardımcısı Hayati Soylu ise konuyla ilgili olarak Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bugün öğlen saatlerinde THY'nin gelen kargo bölümünde sekiz işçinin rahatsızlandığını, bunun üzerine olaya el konularak, şüpheli bir paketin incelemeye alındığını söyledi. Soylu, yaklaşık 30-40 santimetre ebadındaki paketin incelenmek üzere Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'na gönderildiğini, sonucun ise 3-4 saat içinde alınacağını bildirdi.
Sivil savunma ekiplerinin çevrede önlem aldığını ve dezenfekte çalışmalarını yürüttüğünü belirten Soylu, koliye temas eden, ancak rahatsızlanmayan üç işçinin de önlem olarak hastaneye gönderildiğini sözlerine ekledi.

EMNİYET'TE ŞARBON ALARMI

Olay üzerine harekete geçen Emniyet yetkilileri, pakettin içeriğinde şarbon olabileceği şüphesinde yoğunlaştı. Bu şüpheye dönük çalışmalarını sürdüren yetkililer, paketi Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderdi. Soruşturma için Hıfzıssıhha sonuçları bekleniyor. Bu arada, Havaalanı çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.
Esenboğa Havalimanı'nda işçilerin etkilenmesine neden olan kargo paketi nedeniyle, kimyasallar ile şüpheli koliden etkileneceği düşünülen personel, malzeme, araç ve bölgenin dekontaminasyonunun yapıldığı bildirildi.
Ankara Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, THY ile İstanbul'dan hava yolu ile gönderilen koli ile ilgili '155 Polis İmdat'tan saat 11.40'da alınan ihbar üzerine, Ankara Sivil Savunma Birliği'nden 11.43'de 2 araç ve 10 personelden oluşan NBC ekibi, yeterli dekontaminasyon malzemesi ile birlikte olay yerine intikal etti. Olay yerine gelen birlikler, 6 kişinin mide bulantısı şikayetinden dolayı Dışkapı SSK Hastanesi'ne sevk edildiği ve kolinin içinden sarımsak kokusu geldiğinin kendilerine bildirildiği kaydedildi. Bunun üzerine THY kargo bölümünde şüpheli kolinin bulunduğu yerin dekontamine edildiği, şüpheli koli içeriğinin ise tespiti amacıyla olay yerine gelen Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü ekiplerine verildiği belirtildi.
Olay yerine daha sonra DECO 3000 dekontaminasyon kamyonu sevk edildiği, RM 21, RM 31 gibi kimyasallar ile şüpheli koliden etkileneceği düşünülen personelin, malzeme, araç ve bölgenin dekontaminasyonunun yapıldığı ifade edildi.
Olay yerine giriş ve çıkışların yasaklandığı ve Ankara Sivil Savunma Müdürlüğü'nden 20 personel ve 6 araçtan oluşan ekibin olay yerinde bulunduğu bildirildi.


    http://www.radikal.com.tr/7374927374920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.