Eşi altı kişinin katili için 'beni öldürecek' diyerek suç duyurusunda bulunmuş

Eşi altı kişinin katili için 'beni öldürecek' diyerek suç duyurusunda bulunmuş
Eşi altı kişinin katili için 'beni öldürecek' diyerek suç duyurusunda bulunmuş
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki 6 kişinin katil zanlısı Şafak Köksal'ın eşi Ayşe Köksal 'eşim beni öldürecek' diye suç duyurusunda bulunmuş.Zonguldak’ın Çayır köyünde bir süredir eşiyle ayrı yaşamasından karısının ailesini sorumlu tutarak 6 kişiyi öldüren Şafak Köksal (22), yaklaşık 1,5 yıl önce Hakkari’deki birliğinden terhis olmasından 3 gün sonra Ayşe Köksal’ı (22) ailesinin vermemesi üzerine anlaşarak kaçırdı.
Bunun üzerine kızın babası Hüseyin Köroğlu (45), gençlere haber göndererek, kızının evinden gelinlikle çıkmasını istediğini belirterek, evlenmelerine izin verdi.
Düğün töreniyle evlenen genç çiftin arasında bir süre sonra anlaşmazlıklar yaşanması üzerine Köksal, eşini dövmeye başladı.
Köyde anne ve babasının yaşadığı iki katlı evlerinin alt katında ikamet ettiği bildirilen Köksal’ın, ailesinin eşini istememesi nedeniyle de problemleri arttı. Sürekli eşi Ayşe Köksal’ı darp ettiği bildirilen Köksal’ın hamileyken bile eşini dövdüğü öne sürüldü.
Hüseyin Köroğlu’nun kardeşi Bekir’in eşi Selma Köroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çatalağzı beldesinde ikamet ettiğini, olayı duyunca köye geldiklerini söyledi.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU"
Damadın ailesinin gelinlerini istemediğini öne süren Köroğlu, şöyle dedi:
"Zanlının ailesi, ’karın kısa kollu kıyafetle geziyor, açık giyiniyor’ diye sürekli damadı doldurarak eşini dövmesine yol açıyorlardı. Hatta hamileyken bile Ayşe’yi dövüp vücudunda morluklar oluşturduğunu biliyoruz. En son yaklaşık 1 ay önce tekrar eşini dövmüş. Bunun üzerine ailemiz durumu jandarmaya bildirdi. Karakola gitti, Ayşe kocasının kendisini öldüreceğine yönelik suç duyurusunda bulundu. Daha sonra çocuğunu alarak babasının evine geldi. Ancak, damadın cep telefonuyla ’Senin aileni şöyle öldüreceğim, böyle öldüreceğim’ gibi tehditleri devam etti. Bunların evinde 3-4 silah var. Niye suç duyurusunda bulunduktan sonra bu silahlar alınmadı. Ondan sonra bu olay oldu."
Köroğlu, ailenin diğer çocukları Ali’nin Türkiye Taşkömürü Kurumunda işçi olması nedeniyle Çatalağzı beldesinde ikamet ettiğini belirterek, "İşten çıktıktan sonra bana geldi, kirasını ödedi. Birlikte yemek yedik. Köye ailesinin yanına ziyarete gitmek üzereyken yolda durumu öğrenmiş. Eğer yanıma gelmeseydi, o da daha erken evde olacağından belki yaşamını yitirecekti" dedi.
Şafak Köksal’ın gözaltına alındığı kahvehanenin sahibi Ziyaettin Çimen de katil zanlısının Köroğlu ailesinin 4 ferdini ormanda öldürmesinin ardından babasının evine gittiğini öne sürerek, şöyle konuştu:
"Babasına işlediği cinayeti anlatarak, eşinin bulunduğu eve çocuğunu almaya gittiğini söylemiş. Bunun üzerine babası da gelininin yakınlarını arayarak dikkatli olmaları konusunda uyarmalarını istemiş. Ayşe Köksal, eşinin geleceğini öğrenince evinin kapılarını kilitleyerek yanına tüfek almış. Kocası gelince de kendisine tüfek doğrultmuş. Şafak Köksal, dışarıdan ateş ederek eve girerek eşi ve kayınbiraderini öldürmüş."
Bu arada, öldürülen 6 kişinin cesetlerinin Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı ve otopsilerinin devam ettiği bildirildi.
Köy mezarlığında da aynı aileden 6 kişi için iş makinesiyle toplu mezar açıldı.

OLAY
Çayır köyünde bir süredir eşiyle ayrı yaşamasından karısının ailesini sorumlu tuttuğu ileri sürülen Şafak Köksal (22), dün kayın babası Hüseyin Köroğlu (45), kayın validesi Havva Köroğlu (45), baldızları İlknur (26) ve Zülfiye Köroğlu’na (24), işlettikleri maden ocağından dönüş için kullandıkları güzergahta pusu kurmuştu.
Yola koyduğu büyük odun parçasıyla Köroğlu ailesinin bulunduğu kamyonun geçişini engelleyen Köksal’ın, araçtan inerek odunu kaldırmak isteyen baldızları İlknur ve Zülfiye Köroğlu’nu tabanca ve pompalı tüfek kullanarak öldürdüğü, anne ve babaya da araçtan çıkmalarının ardından ateş ettiği öne sürülmüştü.
Kayın babası ve kayın validesi de olay yerinde ölen Köksal’ın daha sonra 5 kilometre uzaklıktaki eşinin bulunduğu eve giderek eşi Ayşe Köksal (22) ve kayın biraderi Aydın Köroğlu’nu (20) da pompalı tüfek ve tabanca kullanarak öldürdüğü iddia edilmişti.
Köksal’ın, 5 aylık oğlu Doğu’yu alarak yaşadığı eve gitmesinin ardından jandarmaya kendini ihbar ettiği ve bir kahvehanede çay içerken gözaltına alındığı öğrenilmişti. (aa)