Eşi doğum yapan işçiye 5 gün doğum izni

Eşi doğum yapan işçiye 5 gün doğum izni
Eşi doğum yapan işçiye 5 gün doğum izni
Eşi doğum yapan  işçilere 5 gün ücretli izin verilmesine dair düzenleme,  Resmi Gazete'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ailenin ve Dinamik Nüfus  Yapısının Korunması Programı Eylem Planı kapsamında açıkladığı, "Eşi doğum yapan  işçilere 5 gün ücretli izin verilmesi"ne dair düzenleme,   Resmi   Gazete 'de  yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

4857 Sayılı İşçi Kanunu'nda yapılan düzenleme ile işçiye, eşinin doğum  yapması halinde, beş gün ücretli izin hakkı getirildi. 

Yasaya, "işçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya  babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum  yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir" ibaresi eklendi. 

DOĞUM İZNİ 7 GÜNE ÇIKIYOR

Düzenlemeye göre, cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatiller, 5  günlük izne dahil edilmeyecek. Dolayısıyla doğum izni 7 güne hatta bazen  bayramların da ilave edilmesiyle daha da uzayabilecek. 

"İşçilerin "en az yüzde 70 engelli veya süreğen hastalığı olan  çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden  sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler  halinde on güne kadar ücretli izin verilir"  ibaresi de düzenlemede yer aldı.  (AA)