Eşi tarafından kulağı kesilen kadına devlet koruması

Eşi tarafından kulağı kesilen kadına devlet koruması
Eşi tarafından kulağı kesilen kadına devlet koruması

Sıdıka Platin ve üç çocuğu korunuyor, dayakçı eş ise serbest.

VAN - Eşi tarafından sekiz yıldır dövülen ve son olarak bıçakla yüzü ve bir kulağı kesilen Sıdıka Platin, Van Valiliği Sığınma Evi’nde koruma altına alındı. Sıdıka’nın eşi Faruk Platin’in yaptığı işkenceye karşın serbest bırakılmasına ise kadın dernekleri tepki gösteriyor.
Van’ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy’de oturan üç çocuk annesi Sıdıka Platin, bir hafta önce komşularının ihbarı sayesinde gelen jandarma tarafından kendisini feci şekilde dövüp sonra yüzünü bıçaklayan ve kulağının yarısı kesen eşinin elinden kurtarılmıştı.
Van Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi ettirilen Sıdıka Platin üç çocuğuyla birlikte Cumhuriyet Savcılığı tarafından Van Valiliği Sığınma Evi’nde koruma altına alındı. Faruk Platin ise Cumhuriyet Savcılığı’nca ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Saray Kadın Çocuk ve Aile İlişkilerini Geliştirme Derneği üyeleri, Sıdıka’ya destek oldu. Dernek Başkanı Hamide Yeni, Faruk Platin’in serbest bırakılmasına itiraz ettiklerini belirterek “Sıdıka’nın yakınları 2004’te karakola başvuruda bulunmuş. Ancak, Sıdıka şikâyetinden vazgeçince yasal işlem yapılmamış, koca serbest kalmış. Bu kez Sıdıka şikâyetinde kararlı” dedi. (dha)