Eşinden bakana 'annelik kariyeri' desteği

Eşinden bakana 'annelik kariyeri' desteği
Eşinden bakana 'annelik kariyeri' desteği
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun 'annelik kariyeri' konusundaki sözlerine eşi Faize Müezzinoğlu da destek verdi.

RADİKAL-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve eşi Fazie Müezzinoğlu  Öge Uzun ile Haber Tadında'ya konuk oldu. Bakan Müezzinoğlu ve eşi programda, Batı Trakya’dan Türkiye ’ye uzanan hayat hikayelerini anlatı. Programda tartışmalara neden olan ‘Annelik Kariyeri’ konusuna açıklık getiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na eşi Faize Müezzinoğlu da destek verdi. Faize Müezzinoğlu, "Her ne kadar hassas olsam da, benim bir dik duruşum var. Doğru bildiğim bir şeyde eşime inanıyorum” dedi. Bakan Müezzinoğlu da 'annelik kariyeri' ile ilgili açıklamalarında, kadınların anneliği  ikinci plana atmaması gerektiğini ve açıklamalarında samimi olduğunun altını çizerek, bazı kesimlerin 'karınca altında buzağı' aradığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Anne dünyayı değiştirecek evladı dünyaya getirir. Benim inancımda dinimiz hem kadına hem erkeğe ilimi farz kılmıştır. Belirli şeyler için annelik ertelenmemeli. O akşamki fotoğraftan rahatsız olanlar oldu. Birdenbire birileri fırtınayı kopardı. Kadının eğitimli olması medeniyetimiz için çok önemli. Eğitim ömür boy sürebilir fakat annelik, babalık öyle değil. Son 10-15 yıldır annelik küçümseniyor.”  
 
BAKAN MÜEZZİNOĞLU SEZARYENLE DOĞUMDA SON NOKTAYI KOYDU  
Sezaryenle ilgili tartışmalara da değinen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tıp sağlık sorunlarını azaltmak için var. Türkiye’de iki sorunumuz var: Sezaryeni ve antibiyotiği düzgün kullanmak. Antibiyotiğe tamamen karşı değilim. Fakat manavdan alır gibi antibiyotik de alınmamalı. Sezaryen ise anne ve bebek için önemli bir operasyondur. Ben acı çekmek istemiyorum diye böyle bir şeyi talep etmemeli. Eğer korkular varsa psikolojik destek veririz. Sezaryen Avrupa’da çok az Türkiye’de ise yüzde 50’yi geçmekte. Bilimsel veriler çerçevesinde sezaryene hekim karar verebilir. Doktorun kararını da kimse tartışamaz " diye konuştu.

MÜEZZİNOĞLU: EVLİLİĞİN MATEMATİĞİ OLMAZ, BİZ LİSE SON SINIFTA NİŞANLANDIK  
Evlilğin matematiği olmadığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Evlilik son zamanlarda matematikselleştirildi. Duyguların matematiği olmaz. Zorlukları paylaşmanın da öyle. Merkeze kendimizi değil aileyi almalıyız. İyi günde kötü günde destek olmalıyız. Matematikten çok rahmet ve bereketi aramalıyız. Biz lise son sınıfta nişanlandık. İkimiz de çocuktuk ve hiçbir zaman merkezimize matematiksel hesaplar koymadık. Biz hayatı birlikte nasıl güzelleştirebiliriz diye düşünüyorsak o zaman her şey güzel oluyor” dedi.' 
  Faize Müezzinoğlu da  evlilikleriyle ilgili  yaptığı açıklamada, “Nişanlandığımızda ikimiz de lise öğrencisiydik. Hiçbir şeyi planlı yaşamadık. Her şeyin zorlukları, kolaylıkları var. Ben elimde olanlarla mutlu oldum. Önemli olan iyi bir anne iyi bir baba olmak” dedi.
 
SAĞLIK BAKANINDAN 2015 YILI İÇİN 20 BİN KADRO AÇIKLAMASI   
Programda atama bekleyenlere de müjde veren Müezzinoğlu, 2015 yılında sağlık sektörüne 20 bin atamanın yapılacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, "Milli eğitimden sonra en çok kadro alan bölümüz. Bu yıl 20 bin kadro olacak gibi gözüküyor. En çok ebe ve hemşireye ihtiyacımız var. Tabi ki dağılım olacak. Fakat çok yığılma var. Maliyeden sayı alıp planlamayı yapacağız" dedi.