Eşini dövüp kulağını kesti

Van'da eşi tarafından dövülen ve kulağı kesilen bir kadın, koruma altına alındı.

Van’ın Saray ilçesinde yaşayan Sıdıka Platin, eşi tarafından dövülmesi üzerine yakınları tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Kulağının bir bölümü kesilen, yüzünden ve kafasından aldığı darbeler sonucu yaralanan kadın, tedavisinin ardından Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından koruma altına alındı.
Sıdıka Platin’in babası Ado Özer, kızının 2001 yılında Faruk Platin ile evlendiğini, evlendikten sonra birçok kez eşinin şiddetine maruz kaldığını belirtti.
Kızının, 2004 yılında eşinin evini terk ederek baba evine geldiğini anlatan Özer, ancak kızının, Faruk Platin’in tehditleri karşısında yeniden evine dönmek zorunda kaldığını ifade etti.
Son olarak damadının kardeşinin, üç gün önce kendilerini telefonla arayarak, "ağabeyim kızınızı öldürecek, gelin kızınızı götürün" şeklinde konuşması üzerine, durumu Jandarma Komutanlığı ekiplerine bildirdiğini anlatan Özer, şöyle devam etti:
"Jandarma ekipleri ile köye gittik. Kapı kilitliydi ve kapıyı kimse açmıyordu. Bu sırada evin dışında olan damadım bizi tehdit etmeye başladı. Ekipler, damadımı gözaltına aldı. Evin kapısı açılmayınca kapıyı kırarak içeri girdik. Kızım yerde yarı baygın halde yatıyordu. Kafası ve gözü yarılmıştı, kanlar akıyordu. Ayağa kalkamıyordu. Sonra kulağının kesildiğini fark ettim. Kızımı alarak köyden ayrıldık."
Damadının gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığını öğrendiğini ifade eden Özer, kızının da tedavisinin ardından devlet korumasına alındığını söyledi.


-KADIN DERNEĞİNDEN DESTEK-

Saray Kadın Çocuk ve Aile İlişkilerini Geliştirme, Modernleştirme, Koruma ve Güçlendirme Derneği üyeleri de Saray Cumhuriyet Savcılığı’na itiraz dilekçesi sundu.
Van Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Dernek Başkanı Hamide Yeni, Faruk Platin’in serbest bırakılması üzerine Saray Cumhuriyet Savcılığı’na itiraz dilekçesi sunduklarını belirtti.
Sıdıka Platin için avukat tayin edileceğini ifade eden Yeni, Platin’in 2001 yılından bu yana eşinden şiddet gördüğünü bildirdi.
Sıdıka Platin’in 2004 yılında şiddet gördüğü gerekçesiyle karakola başvuruda bulunduğunu ifade eden Yeni, "Kadın şikayetinden vazgeçtiğinden dolayı bir şey yapılmamış herhalde. Kadın kendinde o cesareti bulamamış. Şimdi ise kadın şikayetinde kararlı. Ancak bu kez eşini serbest bırakıyorlar" dedi. (aa)