Eşini öldürene ölüm aylığı yok

Yargıtay, eşini kasten öldüren bir kadına cinayet 'ağır tahrik' altında işlense de SSK'dan ölüm aylığı bağlanamayacağına karar verdi.
Bir kadının SSK'dan aldığı ölüm aylığı...

ANKARA - Yargıtay, eşini kasten öldüren bir kadına cinayet 'ağır tahrik' altında işlense de SSK'dan ölüm aylığı bağlanamayacağına karar verdi.
Bir kadının SSK'dan aldığı ölüm aylığı, kocasını kasten öldürdüğü gerekçesiyle kesildi ve ödenen aylıkların iadesi istendi. Kadın, öldürme olayının kocasının ağır tahriki nedeniyle meydana geldiğini belirterek, ölüm aylığı bağlanması ve ödenmeyen aylıkların iadesine karar verilmesi istemiyle dava açtı. Adana 1. İş Mahkemesi, maaş talebini reddetti. Davacının temyiz istemini görüşen Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, Sosyal Sigortalar Kanunu'nun sigortalının ölümüyle dul kalan kadın eşe ölüm aylığı bağlanabilmesinin koşulunu, sadece tekrar evlenmemekoşuluna bağladığını belirtti ve mahkemenin kararını bozdu.
Ancak yerel mahkeme bu konuda yasalarda boşluk olduğunu da dile getirerek ilk kararında direndi. Davacı bu kararı da temyiz edince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını oyçokluğuyla onadı. Onama kararında, Sosyal Sigortalar Kanunu'ndaki boşluk nedeniyle, sorunun çözümünde genel hükümlerden yararlanılması gerektiği vurgulandı.
Türk Medeni Kanunu'nun mirasla ilgili hükmüne atıfta bulunan genel kurul, Emekli Sandığı Kanunu'nun da aylık bağlanacak kişiyi kasten ve haksız yere öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenlere dul ve yetim aylığı bağlanamayacağını öngördüğünü hatırlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7529007529000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.