Eşini razı eden malı paylaşır

Boşanma halinde eşlerin evlilikte edindikleri malları eşit paylaşması, mevcut evlilikler için eşlerin 'rızasıyla' mümkün olacak.

ANKARA - Boşanma halinde eşlerin evlilikte edindikleri malları eşit paylaşması, mevcut evlilikler için eşlerin 'rızasıyla' mümkün olacak.
Yeni Medeni Yasa'yla getirilen düzenlemelerin
uygulanmasına ilişkin yasa önceki gece TBMM Genel Kurulu'ndan geçerken, kadın örgütlerinin baskısı 'kısmi' sonuç verdi. Kadın derneklerinin, 'mal rejiminin mevcut evlilikleri de kapsaması' yönündeki isteği, Meclis'ten döndü. Kadınların baskısıyla orta yol arayışına giren hükümet, çareyi, mal rejimi hükümlerinin geçmişe yürütülmesini isteğe bırakmakta buldu.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün kabul edilen önergesine göre; yasanın yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2002'den sonra bir yılda eşler notere giderek 'edinilmiş mallara katılma' şeklindeki yasal mal rejimini seçerse, evlendikleri tarihe bakılmaksızın malları eşit paylaşacaklar. Eğer böyle bir sözleşme yapmazlarsa eşler eşit paylaşımdan yararlanamayacaklar.
Sözleşme neyi değiştiriyor?
Yeni düzenlemeyle getirilen mal rejimi uygulaması şu örneklerle açıklanıyor:

  • Sözleşme yapılmazsa: 1990 yılında evlenen bir çift, Ocak 2002 tarihinden itibaren bir yıl içinde notere giderek
    'edinilmiş mallara katılma' rejimini seçmedi. Bu durumda çift boşanırsa, yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002' ye kadar edinilen mallar, kimin üzerinde ise yine onda kalacak. Ancak Ocak 2002'den sonra edinilen mallar eşit olarak paylaşılacak.
  • Sözleşme yapılırsa: 1990'da evlenen çift, Ocak 2002 tarihinden itibaren bir yıllık sürede notere giderek 'edinilmiş mallara katılma' şeklindeki yasal mal rejimini seçti. Bu durumda bu çift boşanırsa, evlilik tarihi olan 1990'dan bu yana edinilen bütün mallar, kimin üzerinde olursa olsun eşit paylaşılacak.