Eşiniz mirasa ortak olabilir

Evli çiftler dikkat!

M.D., dedesinin mirasını eşiyle ortak hesabına yatırdı. Çift boşanma kararı verince mahkeme, 'Dede mirası paylaşılmaz' dedi, Yargıtay bozdu: Önceden şart konulmazsa, ortak hesap parası eşit bölünür.

ANKARA - Eğer ailenizden yüklü bir miras kalırsa, bunu eşinizle açtığınız ortak hesaba yatırmadan önce bir kez daha düşünün! Ya da eşinizle iyi geçinmeye bakın... Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bankada ortak hesap açan çiftlerin, boşandıktan sonra ortak hesaptan eşit oranda yararlanacaklarına karar verdi: "Eşler, müşterek hesap açarken başka bir şart kararlaştırmadıklarına göre hesaptaki paranın yarı payının bir tarafa ait olduğu kabul edilmeli."
Yargıtay'ın emsal kararında M.D.'ye dedesi tarafından yüklü miktarda miras kaldı. M.D., kalan mirası eşi A.D.'yle birlikte Ziraat Bankası'nda açtıkları 'ortak hesaba' yatırdı. Bir süre sonra M.D. ve A.D. arasında geçimsizlik başladı.
Açılan boşanma davasında, ortak hesabın nasıl paylaştırılacağı sorun oldu. M.D. ortak hesaptaki paranın kendisine miras kaldığını ve bu paranın eşine verilmemesi gerektiğini iddia etti. Ankara 3. Aile Mahkemesi, miras kalan paranın ortak hesapta olmasını dikkate almadı ve hesaptaki paranın M.D.'ye ait olduğuna hükmetti.
Ancak kararı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Ankara 3. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı bozarak, ortak hesaptaki paranın eşler arasında eşit şekilde paylaştırılması gerektiğine hükmetti. 2. Daire, kararının gerekçesinde de şöyle dedi:
"Eşler, müşterek hesap açarken başka bir şart kararlaştırmadıklarına göre hesaptaki paranın yarı payının bir tarafa ait olduğu kabul edilerek inceleme yapılması gerekir. Açıklanan husus üzerinde durulmadan yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykıdır."
Yargıtay'ın bu kararına davayı tekrar görüşecek olan yerel mahkeme uymazsa dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine gelecek. Yargı çevreleri, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin verdiği bu kararın ardından, "Ortak hesap açarken dikkat etmeli. Herhangi bir şart konulmadan açılan hesaplardan çiftler eşit oranda söz hakkına sahip. Eğer, boşanma halinde ne olacağı belirtilmiş olsaydı hesap eşit oranda dağıtılmazdı" değerlendirmesini yaptı.