Esir askerler aralıksız sorgulanıyor

PKK'nın elinde iki haftadır esir tutulan askerler 'Dağlıca baskını tanıığı' olarak ifade verecek. Askerler Ankara'da istihbarat yetkilileri tarafından sorgulanıyor

ANKARA - Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK ’lı teröristler tarafından kaçırılan ve iki hafta sonra serbest bırakılan 8 askerin Van Cumhuriyet Savcılığı'na ‘Dağlıca baskını tanığı' olarak ifade vereceği belirtildi.

PKK tarafından 21 Ekim tarihinde Dağlıca'da yapılan saldırıda kaçırılan sekiz asker Kuzey Irak'ta serbest bırakıldıktan sonra Ankara'da sorguya alındı. Askerler, Ankara'da istihbarat yetkilileri tarafından sorgulandıktan sonra, askeri savcılar ve Cumhuriyet Savcısına ifade verecek.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 askerin şehit edildiği, 16'sının yaralandığı Dağlıca saldırısı ile ilgili PKK terör örgütü üyeleri hakkında CMK ’nın 250'nci maddesi çerçevesinde soruşturma başlatmıştı.

Askeri yetkililer, yapılacak sorgulamanın prosedür gereği olduğunu ve baskının nasıl yapıldığının, baskın ile ilgili kimlerin kusurlu olduğunun tespit edileceğine dikkat çekti: “Askeri savcının soruşturma yapması gayet doğal. Soruşturma sonrasında dava açılıp açılmayacağı netlik kazanacak. Rehin alınan askerler, halen asker statüsünde. Ellerinde olmayan nedenlerle kaçırıldıkları için askeri mahkemede görevli bir savcı tarafından sorgulanacaklar. Gönüllü olarak kaçmadıkları ortaya çıkarsa herhangi bir dava açılmayacak."

Kaçırıldıktan 14 gün sonra serbest bırakılan 8 askerin kaçırılma olayında sorumlulukları olup olmadığı askeri savcının yapacağı soruşturma sonrası ortaya çıkacak. (Radikal)