Esir askerler ölse miydi?

Adalet Bakanı Şahin'in "Esir askerlerin kurtulduğuna sevinemedim. TSK'nın hiç bir mensubu böyle duruma düşmemeliydi" sözlerine yanıt DTP'li Akın Birdal'dan geldi: "En iyi asker ölü asker mi olmalıdır?"

ANKARA- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in "Esir askerlerin kurtulduğuna sevinemedim. TSK'nın hiç bir mensubu böyle duruma düşmemeliydi" sözlerine yanıt DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'dan geldi: "En iyi asker ölü asker mi olmalıdır?"

DTP Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, kurtarılan sekiz asker ile ilgili partisine yönelik tepkilere yanıt verdi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in "Askerlerin kurtulduğuna sevinemedim. TSK'nın hiç bir mensubu böyle duruma düşmemeliydi" şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Birdal, "Eskiden Kürtlerle ilgili söylenen bir söz vardı 'En iyi Kürt ölü Kürt' diye. Şimdi en iyi asker de ölü asker mi olmalıdır. Çocuklar ordaydı ve alındı getirildi" dedi.

Partisine yönelik eleştirileri polemik olarak değerlendiren Birdal, "Milletvekili olarak, parti olarak, hükümet olarak, meclis olarak yapılması gerekeni kendilerinin yapamamış ve aynı şeyi insani boyutuyla başka bir partinin yapmış olmasından kaynaklanan bir polemik. Böyle bir insani boyutuyla başvuru, karşılığını buldu. Önemli olan çocuklar evlerine döndüler" diye konuştu. (Radikal)