@ismailsaymaz

Eşitsizliğin nedeni tel örgü!

Formula 1 İstanbul yarışmasının ikinci gününü 53 bin biletli seyirci izledi. Zaman zaman araç yoğunluğu yaşansa da trafikteki sıkıntı tahminlerin altında kaldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - Formula 1 İstanbul yarışmasının ikinci gününü 53 bin biletli seyirci izledi. Zaman zaman araç yoğunluğu yaşansa da trafikteki sıkıntı tahminlerin altında kaldı. Formula 1 yarışına bugün 100 bin biletli seyirci bekleniyor.
Trafik çilesi yaşanmadı
İstanbul Park'a uzanan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, dev organizasyonun ikinci gününden de alnının akıyla çıktı. Güvenlik noktasına kadar trafik sıkışıklığı yaşanmadı. Ancak iki ayrı güvenlik noktasındaki bekleyiş, pist önündeki 'dur kalk' yoğunluğu ve yedi ayrı park bölgelesindeki çıkışlar trafik yoğunluğuna neden oldu. Kurallara aykırı olsa da Gold biletlilerin kullandığı Erdoğan Bulvarı'ndan piste ulaşan Silver ve Bronze biletliler de vardı. Silver, Bronze ve Açık Alan bilet sahiplerinin kullandığı Fatih Bulvarı'nda da yoğunluk yaşanmadı.
'Bu araba kaça?'
Pist içindeki alışveriş standları dün mahşer gününü andırdı. Ünlü firmaların giyim ürünlerinin satıldığı standlar, kampanya kuyrukları gibi uzadı. Özellikle Klasik Otomobilciler Kulübü'nün açtığı stand, büyük ilgi topladı. Kulüp başkanı Aydın Harezi, yerli ziyaretçilerin, 'Bu otomobil kaça?' ve 'Bu otomobil kaç yapar?' sorularından bıkmıştı. Kimi leri, yedek parça sormuş, kimileri arabaların kaportasını kurcalayarak, "Bu boya sahi mi" demiş, kimileri "Çok yağ yakar" deyip uzaklaşmıştı.
İç giyim kuyruğu
Alışveriş alanında, önceki gün olduğu gibi yine Formula 1'in içgiyim standı doldu taştı, kuyruklar oluştu. Giyim malzemelerinin satıldığı Ferrari standı, fiyatları yüksek olmasına rağmen abluka altındaydı.
Akfıratlı kadınların devrimi
Tel örgülerin içindeki 'yabancı' ürünler kapış kapış giderken, tel örgülerin dışında, otoyolun kenarında ise Akfırat Belediyesi'yle özel girişimcilerin açtığı standlarda, yerli ürünler gün boyu müşteri bekledi. Akfıratlı 22 kadın, bir ay önce hazırlamaya başladıkları el işi tahta ürünleri satmakta zorlandı. Kadınların eğitmeni Tuzla Halk Eğitim Merkezi görevlisi Serap Başaran'a göre, bugüne kadar 'Şeyhin haremi' diye anılan Akfıratlı kadınlar ilk kez dış dünyayla iç içe olmuşlardı. Bir Akfıratlıya göre de, bu girişim kadınlar için 'inkılap' demekti...
Türk mutfağı şimdilik mağlup
Tel örgülerin içinde 'fastfood' ürünleri için uzun kuyruklar oluşurken, Türk mutfağı da tel örgülerin dışında kaldı. Köfte ekmekler, dönerler yerli müşterilere sunuldu. Ancak tel örgülerin dışında kalan Türk mutfağı, 'içerdekilerle' eşit koşullarda olmadığı için yarıştan bugünlük mağlup çıktı...


    http://www.radikal.com.tr/7552577552570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.