Eski bakan Bayraktar'ın ailesi, 'masum yatırım'dan 114 milyon TL kazandı!

Eski bakan Bayraktar'ın ailesi, 'masum yatırım'dan 114 milyon TL kazandı!
Eski bakan Bayraktar'ın ailesi, 'masum yatırım'dan 114 milyon TL kazandı!
Eski Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin 2 yıl önce 42 milyon liraya aldığı Koşuyolu'ndaki 10 dönüm arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Aile, yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan 114.4 milyon lira gelir elde edecek. 2 yıllık kârları ise 72.4 milyon lira.

RADİKAL –İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsada tek bir bina vardı, içinde de bir kişi oturuyordu. Bu riskli bina sayesinde yeni işimiz kentsel dönüşüm projesi oldu. Gayrimenkul projemizden 80 milyon dolar (208 milyon lira) ciro bekliyoruz. Bunun yüzde 55’i arsa sahibinin. Kentsel dönüşümde en büyük pay arsa sahibine düşüyor. İnşaatı yapan firmalar ufak karlarla ilerliyor. Ne yazık ki kapitalizm böyle bir şey.”

Bu sözlerin sahibi Ofton İnşaat Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun. Projeyi diğer gayrimenkul projelerinden farklı kılan nokta ise arsanın sahibi. Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, arsanın sahibi eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile ailesi.

Alagöz’ün arsa ile ilgili sorularını yanıtlayan Altun, “Projede arsa sahibi Bayraktar İnşaat. Gizlimiz saklımız yok bu. Geçen yıl Bayraktar İnşaat ile anlaştık” yanıtını verdi.

Bayraktar’ın Koşuyolu Emin Bey Sokak’taki yaklaşık 10 dönümlük arsayı 22 milyon dolara aldığı ilk önce basına yansımıştı. Daha sonra Bayraktar Hürriyet’e verdiği bir demeçte, olayı doğrulamış ve aile şirketlerinin ‘masum bir yatırım’ı olarak tanımlamıştı. Ancak dün Oftan İnşaat Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun’un açıklamaları Bayraktarlar’ın yaptığı yatırımın iki yılda net 72.4 milyon lira kazandığını ortaya çıkardı. Erdoğan Bayraktar ve ailesinin ortak olduğu Bay­rak­tar İn­şa­at’ın 10 dönümlük ar­sa­yı ün­lü işada­mı Se­la­hat­tin Be­ya­zı­t’­ın oğ­lu Meh­met Mu­rat Be­ya­zı­t’­tan 2013’te satın almıştı. Şirket, arsa için 22 milyon dolar yani o günkü kurlarla 42 milyon lira ödemişti.

Arsa sahibi olan Bayraktar İnşaat, arsada proje geliştirecek Ofton İnşaat ile hasılat paylaşımı modeliyle 2014’ün ikinci yarısında anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre arsa sahibi Bayraktar İnşaat, proje satışıyla elde edilecek gelirin yüzde 55’ini, müteahhit firma Ofton İnşaat ise yüzde 45’ini alacak. Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Altun, ‘Elysium Elit Koşuyolu’ adını verdikleri projeden dün 80 milyon dolar hasılat beklediklerini, anlaşmaya göre bunun 44 milyon dolarını arsa sahibine vereceklerini açıkladı. Arsayı 42 milyon liraya alan Bayraktarlar, 44 milyon doların karşılığı bugünkü kurla 114.4 milyon lira kazanacak. Böylece sadece bir arsadan iki yılda net 72.4 milyon lira kâr etmiş olacak. Bu arada projenin tüm masraflarını müteahhit firma üstlenecek. Ayrıca projenin masrafının ‘kentsel dönüşüm’ avantajı kullanılarak azaltıldığı da ortaya çıktı. 

50 MİLYON AVANTAJ

İsmail Hakkı Altun, arsanın içinde tek bir bina ve tek bir oturum olduğunu ve bu yapı riskli olduğu için kentsel dönüşüm kapsamına girdiklerini söyledi. Yani yaklaşık 10 dönümlük bir arazi tek bir bina ile kapsama sokuldu. Bu şu anlama geliyor; Bir proje kentsel dönüşüm kapsamına girince KDV oranı yüzde 18 değil yüzde 1 oluyor. İnşaatı yapan firma belediye ve ruhsat harcı, iskan öncesi ve sonrası harcı, damga vergisi ve noter harcı ve tapu harcı ödemiyor. Çünkü 2012’de çıkan ve halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen ‘Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ dönüşüm yapan inşaat firmalarına avantaj sağlıyor. Eğer arsa dönüşüm kapsamına girmeseydi, müteahhit firma yaklaşık 50 milyon liralık vergi yüküyle karşılaşacaktı. Bu durumda Bayraktar’a verilen yüzde 55’lik hasılat da azalacaktı. Böylece, Bayraktar kendi bakanlık döneminde uygulamaya soktuğu ‘kentsel dönüşüm’den önemli bir kazanç elde etmiş oldu.

Riskli alanlar gerçekten riskli mi?

MİLYONLUK KÂRA GİDEN YOL NASIL AÇILDI

2012 yılında ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ çıktı.

Bayraktar İnşaat Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsayı 2013 yılında satın aldı.

Bayraktar ailesi 2014’ün ikinci çeyreğinde Ofton İnşaat ile anlaştı.

Arsadaki tek bina depreme karşı riskli ilan edildi. Proje kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

‘MASUM YATIRIM’ DEMİŞTİ

Erdoğan Bayraktar, bakanlığı döneminde şirketinin Koşuyolu’nda 42 milyon TL’ye arsa aldığını Hürriyet gazetesine verdiği açıklama ile doğrulamıştı. Bayraktar, 21 Temmuz 2014’te yayımlanan haberde şu ifadeleri kullandı:  “Benim kurduğum ve 1994 yılından sonra çocuklarıma bıraktığım şirket Koşuyolu’nda arsa almış onu mesele yapıyorlar. Çok makul, çok masum. Hiçbir vergi suistimali yok, sigorta suistimali yok. Gizli saklı değil ki. Şirket benim ve yüzde 7 hissem var. Özünde ben kurdum, ben büyüttüm. Ama son 20 yıldır işleri çocuklarım devam ettiriyor. Ben bürokrasiye girince şirket çok büyüyemedi. Ama şirketin mal varlığı 70-80 belki 100 milyon, belki daha fazladır.”

 


  http://www.radikal.com.tr/130723113072317

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  REZALET - drhil

  Bu en masum geçinenleri. Bir de dokunulmazlık zırhına bürünen tepedekinin götürdüklerini düşünün. Ama o zırh sandığı kıyafet çok yakında "iron maiden" a dönüşecek.

  kıyak - user383887

  VATANDAŞ YOKSULLAŞTIKÇA BUNLAR ZENGİN OLUYOR. 2 önce 42 milyon lirayı nereden buldu da aldı?

  - user606408

  İbrahim koç işte akp nin gerçek yüzü. Her kanunun tek amacı var o da rant sağlamak. Eyyy millet nezaman makarnadan gözlerinizi açıp bu gerçekleri göreceksiniz.

  haberde eksiklik var - efeg27

  Toplam ciro üzerinden %55 hasılat payı alacaklar yani 44 milyon dolar, buradan aslında arsanın şu andaki değerinin aşağı yukarı böyle bir rakam olduğu ortaya çıkar. Bazıları diyorki arsa fiyatları iki kat arttı ve bu ramak ortaya çıktı. Hayır arsa fiyatlarındaki artış %20 bile bulmadı ama emsali yükseltilen arsaların değeri iki katına hatta daha fazlaya çıktı. Bu arsa da normalde olması gereken inşaat emsalinin iki katı var zira kentsel dönüşüme sokuldu ilave olarak vergi avantajı geldi, bildiğin ballı kaymak! böyle ilk kez Türkiye de bir arsa kentsel dönüşüme girmiş oldu, her şeyin ilkini AKP ile yaşıyoruz ne güzel değilmi...

  Memleket Çığrından Çıktı - user980234

  İnsanlar artık bu tarz haberleri gördüğünde olağan karşılar oldu. Yıllar içinde bu tarz işlemleri önce küçük küçük yaparak alışkanlık oluşturdular. Sonradan iş çığrından çıktı ancak insanların aklında zaten oluyodu mantığı yerleştirildiğinden herhangi bir tepki gösterilmez oldu. İyi uykular güzel ülkem

  "2 yıl önce 42 milyona aldığı..." - New User

  Sadece "günü kurtaracak" kadar para kazanan vatandaşlar "Bu insanlar bu paraları nereden buluyor?" diyor mudur acaba?! Eğer bu soruyu soran vatandaşların çoğunlukta olduğu bir ülkede yaşıyor olsaydık bu tip insanların da bu kadar parası olur muydu? Yeni Türkiye'de her türlü şey mübah artık. Anlaşılan o ki, yolsuzluk, hırsızlık, ahlaksızlık, vicdansızlık vs. bu vatandaşlar için normalleşmiş. Neyse, seçimlerde yine bu vatandaşların oy verdiği parti kazanır ve nice bakanlar, politikacılar servetlerine servet katıp milyonlar kazanır. Oy veren vatandaş da yine günü kurtarmaya çalışmakla meşgulken, bunları sorgulayacak cesaretten yoksun olarak hayatına devam eder. Olan yine bu soruları soran vatandaşlara olur.

  BIZLER ENAYIYIZ. - mismail

  Cok masum bir yatirim.