Eski Bakan Çağlar da kaçak araç kurbanı

Eski Bakan Çağlar da kaçak araç kurbanı
Eski Bakan Çağlar da kaçak araç kurbanı
İstanbul Emniyetinin yürüttüğü kaçak araç operasyonunda Şarkıcı Sibel Can'dan sonra eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın da aracına el konuldu
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Bir otomobil firmasının sahte belgelerle yurda kaçak soktuğu lüks araçlara el konulmuştu. Son olarak ise aynı firmadan eski bakanlardan Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar'ın da araç aldığını tespit eden polis, Çağlar'ın aracına el koydu. Aracı Çağlar'ın kızı ve Olay TV'nin sahibi Yasemin Çağlar Kaya'nın kullandığı belirlendi. Soruşturmada bir diğer mağdur olarak ise Cevahir Ailesi de yer alıyor. Cevahir Ailesi'nden Begüm Cevahir'in de aracına el konuldu.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİ SIFIRMIŞ GİBİ GÖSTERMİŞLER

Bir ihbarı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü dedektifleri, 2012'de Çiftkurtlar Otomotiv firmasının ABD ’den lüks otomobil ithal ettiğini, bu otomobilleri de sahte evraklarla düşük beyanda gösterip ithalat yaptıklarını belirledi. Soruşturmayı derinleştiren polisler, vurgunu yapan firmanın ikinci el otomobilleri sıfırmış gibi gösterdiklerini tespit etti. Soruşturma kapsamında bu yollarla ithal edilen 43 otomobile el konulmasına karar verildi. Polisler, aralarında şarkıcı Sibel Can ve Seren Serengil'in de aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü ismin lüks aracına el koymuştu. Ünlüleri otomobilsiz bırakan vurgunun son mağdurları ise eski bakanlardan Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar'ın da Mercedes arabasına da el konuldu. Aracı Çağlar'ın kızı ve Olay TV'nin sahibi Yasemin Çağlar Kaya'nın kullandığı belirlendi.

Soruşturma dosyasında mağdur olarak adı geçenler arasında Cevahir Ailesi'nden Begüm Cevahir de çıktı. Polis, Cevahir'in yine Mercedes marka jipine el koydu. Ünlüleri hem "mağdur" ve hem de "şüpheli" yapan vurgun, ABD basınında da geniş yer bulmuştu. Yapılan araştırmaya göre Mali Polis'in operasyonundan sonra lüks oto satışlarında yüzde 25 azalma oldu. Devletin araç başı zararı ise 100 bin lira civarı olarak hesap ediliyor.

SİBEL CAN DA ARACINI KAYBETMİŞTİ

Sanatçı Sibel Can, çocuklarının adının baş harflerinden oluşan özel plakalı Mercedes marka cipini Mali Polise teslim ederek ifade vermişti. Ünlü Sanatçı Seren Serengil’de, yine aynı şirketten aldığı Mercedes marka otomobili için polise ifade verdi. Seren Serengil, gazetecilere, "Maalesef Sibel Can ile kaderimiz aynı, yıllar önce de Hummer almıştık, devlet Hummerlara el koydu. Şimdi de Mercedes marka otomobilimize yine aynı şekilde el konuldu. Biz otomobillerin secerelerini nerden bilebiliriz, biz sıfır diye otomobil alıyoruz. Ancak otomobiller sıfır bile çıkmıyor. Devlet bizim otomobillerimizi altımızdan alıyor ancak bu otomobilleri bize satanlara bir şey olmuyor. Onlar satmaya devam ediyorlar. Mercedes’in fabrikasını arayıp otomobilimiz hakkında bilgi aldık ve 2011 model sandığımız otomobilin 2010 model olduğunu öğrendik. Şikayetçi olmayı düşünmüyordum ama artık olacağım” diyerek Emniyet Müdürlüğü’nden ayrılmıştı.