@omererbil

Eski bakan Koç'tan 'uyuma' esprisi

Eski bakan Koç'tan 'uyuma' esprisi
Eski bakan Koç'tan 'uyuma' esprisi
Mimar Sinan Eserleri'nin bulunduğu yeni turizm rotası belirleme toplantısında konuşan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Acelem vardı çok çalıştım. Acele edince de ya uyursunuz ya ayağınız takılır düşersiniz" dedi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kalkınma Ajansı, TÜRSAB ve TURİNG birliği ile ‘’Yeni Turizm Rotası Büyük Usta Mimar Sinan’’ projesine start verildi. Proje kapsamında Mimar Sinan’a ait eserlerin tanıtılacağı ve gezdirileceği bir rota belirlenecek. Bu rota üzerinden yerli ve yabancı turistlerin Sinan’ın eserlerinin tanıtımı yapılacak. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ‘’ İstanbul’a gelen turist 3.6 gün kalıyor. Biz bunu bir haftaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bunun için de bu tür alternatif turizm projelerine ihtiyacımız var ’’ dedi.

İstanbul turist sayısında son yıllarda ciddi bir artış yakaladı. Yılda 2 milyon turiste bile evet dediğimiz günlerden bu gün 10 milyon turiste çıktık. Ancak turist sayısının artışına oranla şehirde kalma süreleri çok düşük. İstanbul adeta bir transit geçiş olarak kullanılıyor. Bu süreyi artırmak için sadece belirli mekanları gezmek dışında da alternatifler aranıyor. Sağlık, kongre turizmi yanı sıra alternatif güzergah belirlemek de arayışların bir parçası. Gelen turistlerin yüzde 90’dan fazlası tarihi yarımadayı geziyor. Yani Topkapı, Ayasofya müzesi başta olmak üzere belirli anıt yapıların dışına rota çıkmıyor.

Mimar Sinan’ın yaptığı 400 eserden 220’ye yakını İstanbul’da yer alıyor. Pek çoğumuzun önünden gelip geçtiği bu eserin Sinan’a ait olduğunu bile bilmiyoruz. İşte bu yönüyle İstanbul’a farklı bir gezi rotası projesi hayata geçiyor. Önce rehberler eğitilecek. Onlara Sinan’ın yapıları, felsefesi ve hayatı üzerine eğitim verilecek. Acenteler farklı gezi programlarını gündemlerine alarak bunun satışına yönelik çalışmalar yapacak. Bu güzergahı gezen insanlarda Mimar Sinan’a yönelik bir farkındalık yaşatılacak. Dünya mimarları açısından akademik bir gezi güzergahı yapılarak, Sinan’ın çağdaşlarında farklılıkları ön plana çıkarılacak.

Proje danışma kurulunda tanıdık simalar yer alıyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Genel Sekreterliği’ni yapan Prof. Dr. Mustafa İsen, Dr. Sinan Genim, ünlü Mimar Hilmi Şenalp gibi isimler danışman olarak görev alıyor.

BAKAN KOÇ O GÜNLERİ ANLATTI
TURİNG’deki tanıtım toplantısına katılan eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç bu projeyi çok önemsediğini belirterek başladığı konuşmasında katılımcıları güldürdü. Benim hep acelem var diyerek başladığı konuşmasında, "Acele giden ecele gider, acele işe şeytan karışır gibi atasözlerine bakmadan sürekli acelem varmış gibi yaşamaya çalışırım. Bakanlık dönemim de böyleydi. Acelem vardı. Çok çalıştım. Acele edince de çok çalışıp ya uyursunuz (bakanlığı döneminde bazı toplantılarda uyuklamasına atfen) ya da ayağınız takılır düşersiniz. (Salonda gülüşmeler oldu) Zekanın zekatı nükte derler. Nükteyi severim. Bu proje, geç kalmış bir proje olsa da acele davranıp bir önce hayata geçirmeliyiz’’ dedi.