Eski Bakan Taşar 'dönüş yolu' kurbanı

Devlet, Çevre, Tarım ve Turizm bakanlıkları yapan siyasetin renkli ismi Mustafa Taşar tatil dönüşü Afyonkarahisar'da geçirdiği trafik kazasında öldü. Kazada Taşar'ın eşi, kızı ve yeğeni yaralandı. CHP Milletvekili Nezir Büyükcengiz de Konya'da trafik kazası kurbanı oldu.

AFYONKARAHİSAR/ANKARA - Eski bakanlardan Mustafa Taşar, bayram tatili dönüşünda kullandığı aracın Afyonkarahisar-Ankara karayolunda şarampole devrilmesi sonucu öldü.
İzmir istikametinden Ankara yönüne gitmekte olan Taşar'ın kullandığı otomobil dün saat 19.40 sıralarında Afyonkarahisar Çevre Yolu Köprülü Kavşağı'nda havanın yağışlı ve yolun kaygan olması nedeniyle virajı alamayarak şarampole devrildi. Mustafa Taşar olay yerinde öldü. Taşar'ın eşi 48 yaşındaki Güldelen Taşar, kızı 28 yaşındaki Gonca Taşar ve yeğeni 16 yaşındaki Efe Taşar Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Gonca Taşar'ın durumunun ağır olduğu öğrenildi.
1951 doğumlu olan Mustafa Taşar ilk kez 1983 yılında 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 47 ve 48. hükümetlerde devlet bakanlığı, 53. hükümette Çevre, 55. hükümette Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, 57. hükümette de Turizm Bakanlığı yapan Taşar, bu görevini koalisyon hükümeti kurulduğunda Erkan Mumcu'ya devretmişti.
Taşar'ın siyasi lakabı 'Otel a'ydı. Türk siyasi tarihine 'otel a' olayı diye geçen espri, ANAP'ın kurucusu Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın 1991 yılında ANAP İstanbul İl Başkanı seçildiği kongre sırasında yapılmıştı.
Özal için otelde kamp kurdu
Semra Özal'ı desteklemek üzere The Marmara Oteli'ne kamp kuran Taşar, siyasi gücünü tanımlamak için "Körfez Savaşı'nın komutanı Norman Schwarzkopf nasıl Çöl Ayısı ise ben de otel ayım" demişti. Bu sözleri üzerine, Taşar'ın o günden sonraki siyasi lakabı da 'Otel a' olmuştu. (Radikal, aa)