Eski bakana rekor ceza istemi: 216 yıl

Başsavcı Ok'un talebi

Yargıtay Başsavcısı Ok, Yüce Divan'da yargılanan eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'la ilgili rekor ceza isteminde bulundu: İhaleye fesat karıştırıp haksız servet edindiği gerekçesiyle 216.5 yıla kadar hapis, 1 trilyon 961 milyar lira para cezası.

ANKARA - Eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'a 'ihalelere fesat karıştırmak ve haksız servet edinmek' iddiasıyla 216 yıl 6 aya kadar hapis ve 1 trilyon 961 milyar lira (1 milyon 961 bin YTL) ağır para cezası istendi. Bu, Yüce Divan'da istenen en ağır ceza oldu.
MHP'li Aydın hakkında ihalelere fesat karıştırarak devleti zarara uğratmak ve haksız servet edinmekten açılan davaya dün Yüce Divan'da devam edildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, esas hakkındaki mütalaasında şu suçlamalarda bulundu:

 • Bakanlığı döneminde ihalelerin yüzde 92'si istisnai usul olması gereken davet yoluyla yapılmış, böylece özel nitelikli işler için gerekli olan bu istisnai usul adeta kural haline getirilmiştir.
 • Bu dönemdeki ihalelere giren firmaların indirim oranları ile önceki dönemdeki indirim oranları arasında çarpıcı farklar var. İhaleye davet edilen firmaların çoğu ihale öncesi tanıtım dosyası vermediği gibi, teknik yeterliliğe sahip olmadıkları da belirlenmiştir.
 • İhaleleri kazanan firmaların sanığın ortağı olduğu firmalardan alışveriş yaptıkları, ihalelerde rekabet ilkelerinin yerine getirilmediği, ihalelere katılan firmalar başka isimlerde olmasına rağmen adreslerinin aynı olduğu, davet edilen firmalar arasında ortaklık ve akrabalık ilişkileri tespit edilmiştir. Sanık, ihaleleri hangi firmaların kazanacağı konusunda bakanlık bürokratlarına talimat ve telkinlerde bulunmuştur.
 • Davet yöntemi sonucu kamu zarara uğratılmış kazanan firmalara haksız çıkar sağlanmış, davet edilmeyenler mağdur edilmiştir.
  Başsavcı Ok mütalaasının ikinci bölümünde sanığa yüklenen haksız servet suçlamasıyla ilgili de şu tespitleri yaptı:
  Eşinin altınları: Sanığın bakanlık öncesi, bakanlık ve sonrasına ilişkin verdiği (1995 ve 1999 tarihli) mal bildirim beyanlarında döviz miktarları yönünden büyük farklılıklar vardır. Bakan olduktan sonraki mal bildiriminde, daha önce eşinin 300 milyon liralık mücevheratının 140 milyara yükseldiğini beyan etmiştir.
  1.9 trilyonun izahı gerek: Mal bildirimleri arasındaki gayrimenkul, döviz ve nakit yönünden artışların da izahı gerekir. Sanığın malvarlığında 1 trilyon 968 milyar 466 milyon 609 bin Türk Lirası artış var. Oysa sanığın bu dönemdeki yasal geliri 39 milyar 622 milyon Türk Lirası'dır. 32 milyar 159 milyon liralık harcama düşüldüğünde net gelirinin
  7 milyar lira civarında olması gerekir. Dolayısıyla aradaki 1 trilyon 961 milyar 3 milyon 941 bin lira haksız edinim olarak çıkmıştır.
  Başsavcı, mütalaasının sonunda sanığın ihalelerle ilgili eylemlerini 'ihaleye fesat karıştırmak' servetindeki artışı da 'haksız servet edinme' olarak tanımladı ve her bir ihale için ayrı cezalandırma istedi. Ok, sanık hakkında 10 ihaleye 'istediği firmanın kazanması için' fesat karıştırdığını belirterek, bu eylemleri nedeniyle 10 kez cezalandırılmasını, 19 ihaleyle ilgili olarak ise cezada dörtte üç oranında artırım öngören fıkra da dikkate alınarak 19 kez cezalandırılmasını istedi.
  Başsavcı, haksız servet edinme suçundan ise beş yıla kadar hapis istedi. Böylece Başsavcı, her bir ihale için ayrı ceza ve haksız servet suçlarından sanık hakkında toplam 87 yıl 4 aydan 216 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiş oldu.
  Başsavcı, haksız servet suçundan ayrıca sanığın haksız edindiği 1 trilyon 961 milyar 3 milyon liranın da faiziyle Hazine'ye ödenmesine karar verilmesini istedi.
  Yatarı 28 yıl: Yeni TCK'ya göre, sanıklara süreli hapis cezası türünden ne kadar ceza verilirse verilsin, en çok 28 yıl yatılıyor.
  216 yıla tebessüm: Bu ağır ceza isteminin ardından söz alan sanık eski bakan Koray Aydın, gazetecilerin hakkında 216.5 yıl hapis istenmesiyle ilgili sorularına "Şaşırmadım, sadece tebessüm ettim. Savunmamda konuşacağım" yanıtını vermekle yetindi. Mahkeme, sanık ve avukatlarının savunmalarını yapabilmeleri için 24 Mayıs'a ertelendi.