Eski bakanın son gün icraatı çok tartışılır

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, görevdeki son gününde İzmir'deki 60'a yakın okula liyakat aramadan müdür ataması yaptı

 

Nesrin COŞKUN

İZMİR – Eski Milli Eğitim bakanı Hüseyin Çelik'in ‘padişah buyruğu’ diye tepki gösterilen okul müdür atamalarına, giderayak yenilerini eklediği ortaya çıktı. Çelik'in yeni kabinenin açıklanmadan önceki son iş gününde çoğu lise olmak üzere İzmir'de 60'a yakın okula liyakat aramadan yetkisini kullanıp atama yaptığı belirlendi. Çelik'in Türkiye genelinde ‘Bakan takdiri’ ile atama yaptığı müdür sayısının binin üzerinde olduğu öne sürülürken, kararnamelerin Bakanlık devir tesliminden önceki cumartesi pazar günü çıktığı öne sürüldü. Eğitimciler, “Yeter artık. Kadrolaşmada bile bir insaf olur, eğitim camiası huzursuz, kırgın ve kızgın” yorumları yaptı.
Geçen Cuma günü açıklanan yeni kabinede yer bulamayıp koltuğunu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'ya bırakan eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in 30 Nisan perşembe günü boş okul müdürlükleri kadrolarına ‘bizdensin’ atamaları yaptığı öne sürüldü. Çelik'in, Bakana atanma şartlarına uyup uymadığına bakmaksızın takdir yetkisi veren 76'ncı maddeyi 3'üncü kez uygulayıp yeni atamalar eğitim camiasında yine tepkilere neden oldu.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ‘iptal edilir’ varsayımıyla Yönetici Atama Yönetmeliği'ni uygulamayıp vekillere emanet ettiği okul müdürlüklerinin bir bölümüne daha yapılan ‘son furya’ atamasının Çelik'in Bakanlık'taki son gününde yapıldığına dikkat çeken bazı görevliler, “Bakan Çelik yeni kabinede olmayacağının sinyallerini alıyordu ama yine de umudu vardı. Eğitim Bir Sen'den sürekli müdür atamaları için isim listeleri geliyordu. Çelik kabine dışı kalınca bu listeler 30 Nisan tarihli işleme koyuldu, 1 Mayıs Cuma resmi tatildi, kararnameler ise cumartesi- pazar günü yazıldı. Devir teslimin yapıldığı Pazartesi günü bile Bakanlıktan kararname çıktı, 30 Nisan tarihli. Daha önce yapılmış Bakan olurlu müdür atamalarının iptali için bir sendika dava açmıştı. 30 Nisan tarihliler de furya şeklinde, kayda, dikkate değer. Mahkemeden döner diye düşünüyoruz” dedi.
Öte yandan boş kadroların açıklanmasını beklerken tepeden inme atamalarla büyük hayal kırıklığı yaşayan pek çok yönetici adayının tepkisi ise şöyle oldu:
‘Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Milli Eğitim Bakanı yetkisini bu denli pervasızca kullanmamıştı. Hiçbir Bakan ilköğretim okulu müdürlüklerine kadar atamaların peşine düşmemişti. Çelik, tarihe böyle geçecek. Ama olan eğitim camiasına, eğitim sistemine olacak. Çünkü kırgınlar, kızgınlar ordusu yaratılıyor, devlete güven kalmıyor. Müdürlük koltuklarını kapmak isteyenler hükümete yakın Eğitim Bir Sen'e üye oluyor. Eğitim Bir Sen'in derdi üye sayısını artırıp yetkili sendika olabilmek. Bu atamaların da Eğitim Bir Sen'in verdiği liste doğrultusunda yapıldığını bilmeyen yok. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Biz liste vermedik' diyor, ama onlar da bu sendikanın üyesi. Müdürlük olarak değil sendika olarak isim veriyorlar. AKP eğitimde Bakan olurlu atamalarla kadrolaşıyor. İlk 5 Anadolu lisesine atama yapılmıştı, ikinci atamayla bu sayı 23'e yükseldi. Şimdi ifade edilen sayı 60'ın üzerinde. Çoğu da Anadolu Lisesi. Bakalım bu işe yeni Bakan Çubukçu ne yorum getirecek?”
İzmir'de tespit edilebilen son atamaların Abdullah Özyurt (Şerif Remzi İÖO) Ercan Fidan (Buca Anadolu Lisesi), İsmail Gül (Gaziemir Gazikent İÖO), Ramazan Acar (Buca Fen Lisesi), Şerafettin Bayram (Buca Anadolu Endüstri Meslek Lisesi), Erdal Topuz (Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi), Mustafa Yaylalı (Aliağa Anadolu Lisesi) olduğu bildirildi.
Yönetici atamalardan sorumlu İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatör Müdür Yardımcısı İsmail Çetin, “Bakan Çelik imzasıyla en son gelen kararnameler 30 Nisan tarihli. Haftasonu itibariyle gelmiş kararname yok. Gelenlerin sayısını bilemiyorum. Hepsini ilçelerine gönderdik. Atama onayları toplu halde alınır, sonra kararname çıkar. Bu da böyle. Diğerlerinde olduğu gibi müdürlük olarak Bakanlığımıza herhangi bir isim listesi göndermedik. Bakan takdiri” dedi. (dha)