@ismailsaymaz

Eski Başsavcı Bağrıyanık: Biz haydutluk mu yaptık?

Eski Başsavcı Bağrıyanık: Biz haydutluk mu yaptık?
Eski Başsavcı Bağrıyanık: Biz haydutluk mu yaptık?

Eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık

MİT TIR'larının durdurularak aranması talimatını veren eski Adana Başsavcısı ve 3 savcı ile eski Adana Jandarma Komutanı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi. Eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık ile Savcı Aziz Takçı Radikal'e konuştu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık, kararın tam bir komedi ve utanç verici olduğunu savunarak "Bu bir linç girişimidir. Bir defa adliyenin uygulamalarına da aykırıdır. Yıllarca başsavcılık ve savcılık yapmış birisi iki polis gönderilerek alınmaz. Biz hırsızlık mı yaptık, haydutluk mu yaptık?" dedi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık, kendisini gözaltına almak üzere kapısında polislerin beklediği sırada Radikal'e konuştu. Eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık, yakalama kararının komedi olduğunu savunarak şöyle konuştu: 

"Gerçekten utanç verici. Benim 23 yıllık meslek yaşamımın yarısı başsavcı olarak geçti. Duruşum hep bellidir. Bu olaylar olduktan sonra da görüşlerim bir milim değişmedi. Bu karar nezakete de aykırıdır. Bize haber verilseydi koşa koşa gelirdik. Bizim nasıl çalıştığımız ve adresimiz bellidir. Bu bir linç girişimidir. Bir defa adliyenin uygulamalarına da aykırıdır. Yıllarca başsavcılık ve savcılık yapmış birisi iki polis gönderilerek alınmaz. Biz hırsızlık mı yaptık, haydutluk mu yaptık? Şimdi de hukuktan ayrılmayacağız."

MİT TIRlarını durduran 4 savcı ve jandarma komutanı tutuklandı

'ARTIK HERKES DARBE YAPIYOR'

Bağrıyanık, darbe suçlaması için de "Buna katıla katıla gülerim. Suçlamaların delillerini ben de görmek isterim; nasıl darbe yapmışız... Bu kadar komik birşey olmaz. Nasıl darbe yaptığımızı göstersinler. Artık herkes darbe yapıyor. Buna gülüyorum. Ancak hukuki birşey olursa hukuki değerlendirme yapabilirim" değerlendirmesini yaptı.

SUÇ DEĞİLSE, İSTİHBARAT KANUNU NEDEN DEĞİŞTİ?

Bağrıyanık, MİT tırlarına yönelik operasyon nedeniyle pişman olmadığını belirterek, "Asla pişman değilim. Nasıl gerçekleştiği belli, o dönemdeki yasalar belli. Bunlar suç değildi de istihbarat kanunu neden değişti? Ben hukuk uyguluyorum diye suçlanıyorum. Bunlar komik şeyler" dedi. Cemaat suçlamasına ilişkin de Bağprıyanık, "Valla paralel, yamuk, dörtgen, anlamam. Benim işim olmaz. Benim ailemin nerede olduğunu, hanımın ailesinin nerede olduğu bellidir. Ben devlete tabi oldum, bundan da gururluyum" yorumunu yaptı.

'BU YOLA GİRENLER MAHKEMELERİ DE AYARLAMIŞTIR'

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Savcı Aziz Takçı, Radikal’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bu bir eşkiyalıktır. Evinize gelen, yolumuzu kesen eşkiyaya yasaya aykırı davrandığını hatırlatmak ne kadar anlamsızsa bu da öyledir. Ne sorarlarsa cevabını vereceğiz. Ancak, bir eşkiyalık düzeni bu işi yapıyor.”

Böylesi bir kararı beklemediğini, bizzat giderek teslim olacağını söyleyen Savcı Aziz Takçı, tutuklanma olasılığı için de şu yorumda bulundu:

Bu yola girenler mahkemeleri de ayarlamıştır. Normalda bu işleme bir soruşturma dahi açılmaz ancak, bunu yapanlar bunu da hesap etmişlerdir. Devlet varsa, -ki olmadığı görülüyor-, bir suç örgütü devlete egemen olmuştur ve bu işlemi yapıyor.”