Eski DEP'liler DTH'yı kurdu

Cezaevinden çıktıktan sonra parti kurma çalışmalarına başlayan DEP'liler, oluşturdukları Demokratik Toplum Hareketi'ni (DTH) Diyarbakır'da halka tanıttı.

DİYARBAKIR - Cezaevinden çıktıktan sonra parti kurma çalışmalarına başlayan DEP'liler, oluşturdukları Demokratik Toplum Hareketi'ni (DTH) Diyarbakır'da halka tanıttı. Harekette Leyla Zana ve arkadaşlarının yanı sıra, HEP, DEP, HADEP, DEHAP, ÖTP genel başkanları ile Abdullah Öcalan'ın avukatları da yer alıyor.
Diyarbakır'daki Demirok Tesisleri'nde dün DTH'nın tanıtım toplantısı düzenlendi. DTH'nın kurucularının tanıtılmasının ardından, eski DEP'lilerden Orhan Doğan DTH'nın genel yaklaşım ve ilkeleri başlıklı 12 sayfalık yazılı açıklamayı okudu. Kürt sorununun demokratik çözümü için öncelikli hedefler şöyle açıklandı:
Kürt kimliği yasal ve anayasal güvencelere kavuşturularak, Kürtlerin Cumhuriyet'in asli anayasal vatandaşları kabul edilmesi. Dil ve kültürel hakların yasal güvenceye kavuşturulması. Radyo, TV ve diğer basın yayın araçları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması. Temel eğitimde Kürtçenin seçmeli dil olması, ortaöğretimde Kürt kültürü ve Kürt edebiyatının öğretilmesi, yükseköğretimde ise bu amaçla okullar kurulması. Kürtlerin siyasete katılımının sağlanması.