Eski DEPliler: İnönü bizim yüzümüzden hedef tahtası oldu

İnönü'nün lideri olduğu SHP çatısı altında milletvekili seçilen eski DEP'li milletvekillerinden Selim Sadak "Özellikle mecliste dokunulmazlıklarımız kaldırıldığında asil ve onurlu tavrını bir kez daha ortaya koymuştu" dedi

FERİT ASLAN

DİYARBAKIR - Eski Başbakan Yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü’nün tedavi gördüğü ABD’de vefat etmesi, SHP çatısı altında Meclise 1991 yılında taşıdığı eski DEP milletvekillerini de üzdü.

1991 seçimlerinde Erdal İnönü’nün lideri olduğu SHP çatısı altında TBMM’ye giren milletvekillerinden biri olan kapatılan DEP Şırnak milletvekili Selim Sadak, İnönü’nün vefat haberine çok üzüldüklerini söyledi. Sadak, Erdal İnönü’nün çok önemli bir isim olduğunu, Türkiye’nin büyük bir devlet ve siyaset adamını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

“Bana göre İnönü, Türkiye’nin yeteri kadar değerini anlamadığı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisinden hastalığı ile ilgili ziyaret edenlerden haberler alıyordum. Ama şimdi çok pişmanım. Keşke kendisini ziyaret edip geçmiş olsun diyebilseydim. Bir zamanlar bizim yüzümüzden hedef tahtası haline getirilmişti. Özellikle mecliste dokunulmazlıklarımız kaldırıldığında asil ve onurlu tavrını bir kez daha ortaya koymuştu. İnönü ile çalışmak güzeldi. Türkiye’deki sosyal demokratların başı sağolsun.”

Dicle: Türkiye  standartlarının çok üzerindeydi

Kapatılan DEP eski Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle ise, vefat haberine çok üzüldüklerini ve ailesine başsağlığı dileğinde bulunduğunu ifade ederek, “Erdal bey, Türkiye standartlarının üzerinde Avrupa standartlarında ve Avrupa yanlısı bir politikacıydı. Çok devletçi bakış açısı dışında kendisi ile anlaşmadığımız bir konu yoktu. Hem meclise girişimiz hem de çalışmalarımız zamanında Türkiye standartlarının üzerinde bir politikacı olduğunu rahatlıkla fark ettik. Biz cezaevinde iken bizim arkadaşlarımızı gördüğünde bizi sorarmış. Bize cezaevine selamlar gönderirdi. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.