Eski Diyanet Başkanı'na dava

Türkiye Diyanet Vakfı'nın eski başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu beş eski yöneticisi hakkında, görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle üçer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA - Türkiye Diyanet Vakfı'nın eski başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu beş eski yöneticisi hakkında, görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle üçer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Ankara Asliye Ceza Mahkemesi'ne açılan dava iddianamesine göre Emel Atasoy (Arslan) Diyanet'e başvurarak, kızı Arzu Atasoy'un 5 Mayıs 2002'de Kıbrıs'ta trafik kazası geçirerek hayatını kaybettiğini belirtti, hastane masrafını ödeyebilmek için yardım istedi. Atasoy'a, Mehmet Nuri Yılmaz'ın yönlendirmesiyle Vakıf'tan 15 milyar lira yardımda bulunuldu. Ancak daha sonra Atasoy'un eski eşi Salim Atasoy'dan sosyal güvencesi olduğu ve söz konusu dönemde Çankaya Müftülüğü'nden Hac Dairesi Başkanlığı'na getirilen Mehmet Zeki Arslan ile nikâhsız yaşadığı tespit edildi. İddianamede, paranın araştırma yapılmadan ödenmesinde, Emel Atasoy'un sonradan resmen evlendiği Mehmet Zeki Arslan'ın müftü ve Mehmet Nuri Yılmaz'ın arkadaşı olmasının rolü olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.
Yılmaz: Suç duyurusunda bulunduk
Yılmaz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Atasoy'un başvurusunun incelendiğini, sosyal güvencesi olmadığının belirlenmesi üzerine 15 milyar lira yardımda bulunulduğunu söyledi. Kararın alınmasında mütevelli heyeti üyelerini yönlendirmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını belirten Yılmaz, "Daha sonra vefat eden kızın, annesinin boşandığı babasından dolayı Bağ-Kur'lu olduğunu öğrendik. Yardım talep eden kişi bizi kandırmış. Biz de bunun üzerine bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.