Eski elçiye suçlama

Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye'nin eski Brezilya Büyükelçisi Doğan Alpan hakkında...

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye'nin eski Brezilya Büyükelçisi Doğan Alpan hakkında, dolandırıcılık, memura yalan beyanda bulunmak, evrakta sahtekârlık ve görevi kötüye kullanmak suçlarından dava açtı.
Merkeze alınmasının ardından kısa bir süre önce emekliye ayrıldığı belirtilen büyükelçi hakkındaki suçlamalar arasında, eşine yaptırdığı estetik ameliyatın parasını devlete ödetmek ve elçiliğe gelen vergisiz alkollü içecekleri piyasaya satarak para kazanmak da var.
Yalan beyan
Başsavcı Kanadoğlu tarafından Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi'ne açılan davada Alpan hakkındaki 1996-2000 yıllarını kapsayan suçlamalar şunlar:

  • Büyükelçilikçe işe alınan personelin resmi kayıtlara göre işe başlama ve işlerine son verilme tarihleri ile fiilen görev yaptığı tarihler ve ücretinin farklı olması nedeniyle 12 bin 200 ABD Doları edinmek.
  • Türkiye'ye kesin dönüşüne ilişkin yolluk bildiriminde de yalan beyanda bulunmak.
  • Eşinin bir plastik cerrahi merkezinde yaptırdığı estetik operasyonları, bel fıtığı ve bağırsak ameliyatı gibi gösterip, gerçeğe uygun olmayan tedavi belgeleri düzenletmek. Bunları onaylamak ve işleme koyup Dışişleri Bakanlığı'na gönderip yasal olarak devletçe karşılanma olanağı bulunmayan üç ayrı estetik ameliyatının bedeli olan 16 bin 237 Brezilya Reali karşılığı Türk Lirası'nı tahsil etmek.
  • Brezilya makamlarına resmi kullanım için olduğunu bildirerek satın aldırdığı vergisiz alkollü içkilerin büyük kısmını büyükelçilik personeli vasıtasıyla bu ülkede üç restoranın sahibi bir kişiye satmak.
    Zimmete para Başsavcılık, dört ayrı suçlamayla yargılanmasını sağladığı Alpan'ın,
    ayrıca 1998-2000 yılları arasında, işe aldığı bir aşçıya düşük ücret vermesine rağmen yüksek gibi gösterip, 2 bin 300 dolar farkı zimmetine geçirdiği sonucuna da vardı. Ancak başsavcılık, mevzuat gereği bu suçla ilgili görevsizlik vererek dosyayı Ankara Başsavcılığı'na gönderdi.