Eski eşten kaza tazminatı

Öğretmen Zeynep Alagöz, düğünden beş gün sonra kazada sakatlanmasına yol
açan eski eşi hava pilot üsteğmen Mehmet Taşdelen'i rekor tazminata mahkûm ettirdi. Alagöz, 488 bin YTL tazminat alacak.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi
MEHMET KAYHAN YILDIZ / Arşivi

KONYA - İlkokul öğretmeni Zeynep Alagöz, evlendikten beş gün sonra otomobille kaza yapıp sakatlanmasına neden olan ve daha sonra boşandığı eski eşi hava pilot üsteğmen Mehmet Taşdelen aleyhine açtığı davada rekor tazminat kazandı.
Alagöz ile Taşdelen 29 Ocak 2000'de Antalya'da evlendi. Çift Mersin'de geçirdikleri beş günlük balayı tatilinin ardından 3 Şubat 2000'de pilotun görev yeri olan Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'ne gitmek üzere otomobille yola çıktı. Taşdelen yönetimindeki otomobil Konya'nın Ilgın ilçesi yakınlarında Yalçın Çavdar yönetimindeki otobüse arkadan çarptı. Otomobil savrularak ters dönüp arkasından gelen Muhammet Kapçı yönetimindeki bir başka otobüsle çarpıştı. Kazadan otobüs şoförleri ve yolcular yara almadan kurtulurken, Taşdelen'in iki kolu kırıldı, Alagöz ise başından yaralandı.
Beyninde ödem meydana gelen Zeynep Alagöz 49 gün boyunca komada kaldı. Üsteğmen Taşdelen, Zeynep Alagöz ve kayınpederi Ramazan Alagöz ile kayınvalidesi Sebahat Alagöz, Ilgın Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak otobüs şoförü Muhammet Kapçı ve otobüs sahibi Ethem Kapçı aleyhine 61 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Dava sürerken Taşdelen çifti geçimsizlik yüzünden Üsküdar 1. Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı.
Mahkemeye ikinci başvuru
Alagöz, boşanma davası sürerken Ilgın Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dilekçe vererek ek tazminat istedi. Alagöz, "Kaza yapıp, sakat kalmama neden olan Mehmet Taşdelen'den 138 bin YTL maddi tazminat, 20 bin YTL de manevi tazminat istiyorum" dedi. Davayı sonuçlandıran mahkeme otobüs şoförleri Muhammet ve Ethem Kapçı ile eski eş Mehmet Taşdelen'in müştereken Zeynep Alagöz'e 135 bin YTL, anne ve babasına da 10 bin YTL tazminat ödemesine hükmetti. Yasal faizler ve yargılama giderleriyle birlikte tazminat toplam 488 bin 931 YTL'ye yükseldi. Taşdelen ile diğer borçlular Yargıtay'a başvurarak karara itiraz etti.
Bu arada Taşdelen çiftinin boşanma davası da karara bağlandı. Çifti boşayan hâkim, üsteğmen Taşdelen'in Zeynep Alagöz'e 20 bin YTL boşanma tazminatı ödemesini karara bağladı. Antalya 2. İcra Müdürlüğü'ne başvuran Alagöz, eski eşi Taşdelen'in maaşına haciz koydurdu.


    http://www.radikal.com.tr/7417177417170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.