Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan Gezi itirafı: Konuşamayacağım şeyler var

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan Gezi itirafı: Konuşamayacağım şeyler var
Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan Gezi itirafı: Konuşamayacağım şeyler var
Dokuz kişinin öldüğü Gezi olaylarının üzerinden iki yıl geçti. Şiddet görüntüleriyle akla kazınan olaylar için dönemin İstanbul Valisi Mutlu'dan önemli açıklamalar geldi: "Gezi'de ikna edici bir dil kullanılsaydı, olayları daha kolay atlatabilirdik. Konuşamayacağım şeyler var, ileride kitap yazıp hepsini anlatabilirim."

RADİKAL - Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında İstanbul valisi olan Hüseyin Avni Mutlu, olayların ikinci yıldönümü yaklaşırken çarpıcı açıklamalar yaptı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde düzenlenen ‘şehir, insan ve çevre’ konulu panele katılan Mutlu, çevreci bir hareket olarak başlayan olayların, ikna edici bir dil kullanılmaması sebebiyle büyüyerek kontrolden çıktığını söyledi. Mutlu, öğrencilerin, “9 gencin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sonra başınızı yastığa rahat koyabiliyor musunuz?” sorusuna, sıkıntılı bir tablo oluşmaması için azami gayret gösterdiğini, ancak bunu henüz kimsenin bilmediği cevabını verdi. O dönem yaşanılanları ileride kitaplaştırabileceğini aktardı.

Zaman gazetesinden Selma Tatlı'nın haberine göre, geçen yıl merkez valiliğine çekilen Hüseyin Avni Mutlu’nun açıklamaları özetle şöyle: “1 Haziran’a kadar geçen süre çevreci bir hareket olarak gözüküyor. Sonrasında yapmamız gereken şey orada ne yapıldığını izah ve ikna eden bir dili ve süreci kullanabilmekten geçerdi. Diyalog, anlatma, projeyi tanıtma... Bunları yapabilmek, ikna edebilmek, sonra da onları ortaklaştırmak, ‘gelin projenin bazı yerlerinde oynayalım’ demek gerekebilirdi. Bu dil kullanılmış olsaydı, daha rahat geçebilirdi. Bu bir eksikliktir kendi adımıza. Kolay bir süreç değildi, neticede hayatını kaybeden insanlar oldu. Ama açık söyleyeyim, o genç benim nasıl bir duruş sergilediğimi bilse, şunu alalım başımızın üstünde taşıyalım diyecek.

Neticede benim için de bir imtihandı. Bu imtihanda ben şunu da yapabilirdim: ‘Nereye varırsa varsın.’ Ama olduğunu kimsenin bilmediği o duruşu 1 Mayıs’tan itibaren çok net gösterdik. Bu şehirde her zaman bir Hüseyin Avni Mutlu olmayabilir. Yönetmek her zaman sizin sonsuz kudretinizde değildir. Yapabildiğimin en iyisini ve Türkiye ’de idareciler içerisinde en cesurunu, en doğrusunu, en şeffafını yapmaya çalıştım. Keşke insanlarımızın kaybetmeyeceği bir demokrasi geliştirebilseydik. Bunu da kimse bilmiyor, ilk defa açıklıyorum. 3 yıl sonra size sadece bir şey söyledim. Daha sizin duymanız gereken Hüseyin Avni Mutlu’dan çok şey var. Ama ben sabırlıyım, siz bana kızmaya devam edeceksiniz.”

Günlerce süren Gezi Parkı protestolarında polisin aşırı güç kullanması sebebiyle biri emniyet mensubu toplam 9 kişi hayatını kaybetti. Türk Tabipler Birliği’nin tespitlerine göre Gezi Parkı protestolarında tazyikli su, kısa mesafeli biber gazı atışları ve plastik kurşunlardan dolayı 7 bin 478 kişi yaralandı. 91 kafa travması geçirirken 10 kişi gözünü yitirdi. 15 günde 150 bin adet gaz bombası atıldı, 3 bin ton su sıkıldı.


  http://www.radikal.com.tr/135913613591365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kuş sesleri - somun ekmek

  hepiniz emir kulusunuz, anladık da asker misiniz siz abicim, savaşta mıyız? koskoca vali, kendi vatandaşına düşman muamelesi yapar mı? sömürge kolonisi valisi misin sen? emre uyduğunuz için değil, emre itaatsizlik ve istifa gibi iki seçeneği kullanmadığınız için suçlusunuz . sussanız da konuşsanız da, yargılansanız da yargılanmasanız da suçlusunuz.

  Şaka mı?? - user433512

  Yapmayın Vali Bey! "Konuşamayacağım şeyler var" diyerek bir "giz perdesi" sunmak şaka mı acaba? Eğer değilse,dilinizden düşürmediğiniz "demokrasi" kavramının temelde açıklık ve şeffaflıktan beslendiğini de bilmeniz gerekir. Entellektüel bir yönetici olarak sizden bu doğrultuda davranış beklenir,diye düşünüyorum.Yoksa,yazacağınızı söylediğiniz kitapta ortaya koyacaklarınızın ileride ne demokrasiye ne de bu ülkenin insanına "hatırat" okumaktan öte bir yararı dokunmayabilir.

  Adam olamadın - user406956

  Sabırlıyım diyor vali eskisi.Tayyip iyice güçten düşünce bir şeyler geveleyecek.

  AÇIKLAYIN SAYIN VALİ - m.rozbilen

  Sayın vali yormasın ve üzmesin kendisini. Bütün dönen dümenleri bu halk biliyor. Kimin ne dalavere çevirip bunca insanın kanına girdiğini de biliyoruz. Sayın Mutlu'nun konuşamıyacağım şeyler var dediği hususlar ise tezahür eden icraatlardan biliyoruz. Konuşulanları tahmin etmekle birlikte sadece net olarak ayrıntıları bilmiyoruz. Sayın vali eğer bu ülkeye bir hizmet ve iyilik yapmak istiyorsa, o bildiklerini bence bu gün açıklamalıdır. Bu gün değilse ne zaman?

  Erdoğan korkusu - sofronitsky

  Bütün bu bürokratların Erdoğan korkusu ülkeyi mahvetti. Baksanıza eski vali hala korkuyor. İleride kitap yazarım filan diyebiliyor ancak..