Eski kocanın suçu kadına yüklenecekti

Polisliğe alınmayan kadına yargı desteği
ANKARA - İdare Mahkemesi, bir kadının, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) sınavlarında başarılı olmasına rağmen, eski kocasına, boşandıktan sonra açılan dava nedeniyle adaylığının sona erdirilmesinin yürütmesini durdurdu. Mahkeme, ‘Eski eşinin karıştığı savunulan suç dolayısıyla, kadında kusur bulunamayacağını’ belirterek, kadının polislik mesleğine girebilmesi için vize verdi. 

Kocanın suçu çevre eylemi
Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin kararına göre, B.E. adlı kadın, polis olabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği POMEM sınavlarına katıldı ve başarılı oldu. Öğrenci kaydı yaptırmak isteyen kadın hakkında, güvenlik soruşturması yaptıran Emniyet Genel Müdürlüğü, kadının eski kocasının İstanbul’daki ‘Dünya Su Forumu’nu protesto ederken 16 Mart 2009’da gözaltına alındığı ve hakkında ‘Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet’ ve ‘Görevli memura fiili saldırı’ suçlarından işlem yapıldığını saptadı. 

Yönetmelik böyle
Kadının öğrenci adaylığı bu nedenle sona erdirildi ve kendisine de durum bildirildi. Öğrenci adaylığından çıkarılmasına neden olarak, Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği gerekçe gösterildi. Yönetmelikte bazı suçlar sıralanarak, POMEM adayları ve eşi hakkında, bu suçlardan devam eden adli ve idari soruşturma bulunmaması, idari yaptırım uygulanmaması, mahkûm olunmaması, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemesi gibi şartlar aranıyor.

Dava açıp maaş istedi
Kadın, bunun üzerine avukatı Şenal Sarıhan aracılığıyla, yürütmenin durdurulması, işlemin iptali ve işlem nedeniyle yoksun kaldığı maaş ve özlük haklarının faiziyle ödenmesi için İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açtı. Davayı görüşen Ankara 4. İdare Mahkemesi, kadının öğrenci adaylığından çıkarılmasının hukuka aykırılığının açık olduğu gerekçesiyle, işlemin yürütmesini durdurdu.
Yürütmeyi durdurma kararında, kadınla kocasının 10 Şubat 2009’da boşandığı, eski kocanın 16 Mart 2009’da adli kovuşturmaya tabi tutulduğu, altı ay sürecek polis meslek eğitiminin ise Haziran 2009’da başladığı vurgulandı. Kararda, cezaların şahsiliği ilkesi anımsatılarak, eski eşinin, boşandıktan sonra karıştığı iddia edilen suç dolayısıyla, kadında kusur bulunamayacağı ifade edildi. (Radikal)