Eski kuvvet komutanları ifade verdi

Eski kuvvet komutanları ifade verdi
Eski kuvvet komutanları ifade verdi
Ergenekon soruşturması kapsamında, 2004 yılında görev yapan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları 10 saat ifade verdikten sonra serbest bırakıldıİSTANBUL - Türkiye'nin gündemine 2007'de giren Ergenekon soruşturmasında dün önemli bir dönemeç yaşandı. 2003 - 2004 yıllarındaki iki darbe planında yer aldıkları iddia edilen dönemin üç kuvvet komutanı savcılarca sorgulandı. Sorgusu akşam saatlerinde tamamlanan komutanların 3'ü de serbest bırakıldı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in sorgusunda dört savcı yer aldı. Emekli Oramiral Örnek'e kendisine ait olduğu öne sürülen 'darbe günlükleri' detaylı olarak sorulurken, diğer komutanlara da darbe girişimi soruldu.
Ümraniye'de bir gecekodunda bulunan patlayıcı maddelerle başlayan 'Ergenekon soruşturması' sürecinde dün önemli bir gündü. Türkiye darbe günlüklerinden ilk olarak Nokta dergisinin 29 Mart- 4 Nisan 2007 tarihli sayısından haberdar oldu. Emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu ileri sürülen günlüklere göre Türkiye 2003 - 2004 yıllarında bir darbe girişimi atlatmıştı. Dönemin dört kuvvet komutanı Örnek, Fırtına, Yalman ve Şener Eruygur hükümeti devirecek planlar yapmıştı.


Dönemin Jandarma Genel Komutanı Eruygur emekli olduktan sonra da darbeye zemin hazırlayacak çalışmalar yaptığı gerekçesiyle Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Diğer üç kuvvet komutanının dosyası ise ayrılmıştı. Bu kapsamda savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, konuyla ilgili 25 Nisan 2009 ’da İzmir ’e giderek, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök’ün bilgisine de başvurmuştu. Özkök, "Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım" demişti. Ayrılan bu dosya geçen 25 KAsım'da bir kez daha gündeme gelmiş ve Ergenekon sanığı ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, duruşmada "Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri, bu davanın özünü oluşturuyor" diyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'e, "Ben buradayım, peki Özden Örnek nerede?" diye sormuştu. Geçen hafta da savcıların üç kuvvet komutanını ifadelerini almak için çağırdığı ortaya çıkmıştı.

Mercedesle geldi
Dosyaları ayrılan ve ifadeye çağrılan üç emekli komutan dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Adliyeye ilk gelen Yalman oldu. Saat 09.30 sıralarında Renault Laguna otomobil ile gelen Aytaç Yalman, görüntü alınmaması için adliyeye mutfak kapısından girdi. Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ise siyah camlı bir Mercedes cip ile saat 09.40'da geldi. İbrahim Fırtına adliyeye hakim ve savcıların kullandığı kapıdan girdi. Darbe günlüklerinin nin sahibi olduğu ileri sürülen Emekli Oramiral Özden Örnek de saat 09.45'te adliyeye geldi. Renault Laguna otomobil ile gelen Özden Örnek de adliyeye mutfak kapısından girdi.

Dört savcı
Saat 10.00'da sorgulama başladı. Sorgulamaları Ergenekon savcıları yaptı. Özden Örnek'i Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, Aytaç Yalman'ı Ercan Şafak, İbrihahim Fırtına'yı da Murat Yönder sorguladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı da sorgulamalar sırasında hazır bulundu. Kuvvet komutanlarınının sorgusuna saat 12.30'da yemek arası verildi. Komutanlar öğle yemeğini adliyenin yemekhanesinde yedi. Basın mensuplarının görüntü almaması için sivil askerler vücutları ile perde oluşturdu. Bir minibüs de yemekhane önüne çekildi.


İddiaları reddetiler
Ergenekon savcılarının dönemin 3 kuvvet komutanını sorgulaması 10 saat sürdü ve serbest bırakıldı. 3 komutanın da haklarınındaki iddiaları reddettiği öğrenildi. Emekli Oramiral Özden Örnek'in ifadesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın ifadesi Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder, emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın ifadesi de Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak tarafından alındı. 3 eski kuvvet komutanın adliyeden ayrılmaları sırasında yine perdeleme yapıldı ve basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmedi.

 

Savcılar 'Paşam' demiş
Sorgularının ardından 3 eski kuvvet komutanının adliyeden ayrılmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, komutanların şüpheli sıfatıyla sorgulandıklarını söyledi. Sorgulamaya kendisinin de katıldığını belirten Çolakkadı şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi 3 eski kuvvet komutanının ifadelerini aldık. Sorgulamaya ben de katıldım. Bazı televizyon kanallarında 'Başsavcı vekili ile sohbet ediyorlar' denildi. Fakat öyle birşey yok. 3 ayrı yerde ifadeleri alındığı için ifadesi biten gelip benim sekreteryamda bekledi. İfadelerinin ardından gerekli işlemleri ve değerlendirmeleri yaptık.
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın avukatı Hasan Fehmi Demir ise adliye çıkışında basına mensuplarına, “Paşam diye hitap ettiler. Şüpheli olara ifade verdik. İddiaları reddettik. Serbest bıraktılar” dedi.