Eski lidere taziye ziyareti

Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın eşi Nermin Erbakan'ın Fatih Camii'ndeki cenazesinde izdiham vardı. Başbakan Erdoğan, eski liderine taziye ziyareti yaptı...

İSTANBUL / ANKARA - Kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın eşi Nermin Erbakan için dün Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde izdiham yaşandı. Erbakan, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı cenaze töreni için camiye girişinde zorluk yaşadı.
Başbakan Tayyip Erdoğan dün sabah Erbakan'ın Ankara Balgat'taki evine giderek başsağlığı ziyaretinde bulundu. Erdoğan, Milli Görüş geleneğinde Erbakan'ın elini öpmek bulunmasına karşın tokalaşmayı tercih etti. Erdoğan, MGK toplantısına denk gelmesi nedeniyle İstanbul'daki cenaze törenine katılmadı. Nermin Erbakan'ın Ankara'dan uçakla getirilen cenazesi, Fatih Camii'ne götürülürken Necmettin Erbakan dinlenmek üzere Fatih Akdeniz Caddesi'ndeki evine geçti.
Politikacılardan ilgi
Sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar Fatih Camii avlusunda toplanmaya başlarken, camide çevik kuvvetin yanı sıra kollarına kırmızı kurdele takılı Saadet Partililer düzeni sağladı. Cenaze namazına kadar evinde dinlenen Erbakan ikindi namazını izdiham olmaması amacıyla Fatih Camii'nin yakınında bulunan ilçe müftülüğü Kuran kursu binasında kıldı.
Cenaze namazını eski Diyanet İşleri başkanlarından ve eski milletvekillerinden Lütfi Doğan kıldırdı. Daha sonra cenaze arabasına konulan Nermin Erbakan'ın naaşı defnedilmek üzere Merkezefendi Mezarlığı'na götürüldü. Erbakan da cenaze aracına götürülen eşinin naaşını bir süre taşıdı. Cenaze arabasının hareket etmesinin ardından bir grup "Mücahit Erbakan" sloganı attı. Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP'li Ali Topuz, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, DYP lideri Mehmet Ağar, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve çok sayıda politikacı katıldı. Bülent-Rahşan Ecevit, Mesut-Berna Yılmaz, Deniz Baykal, Zeki Sezer, Erdal İnönü'nün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi de çelenk gönderdi.


    http://www.radikal.com.tr/7611647611640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.