Eski MİT'çiler soruşturulacak

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'e yönelik suikast girişimi iddiasıyla eski MİT Müsteşarları Köksal Sönmez ile Şenkal Atasagun ve...

ANKARA - İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'e yönelik suikast girişimi iddiasıyla eski MİT Müsteşarları Köksal Sönmez ile Şenkal Atasagun ve MİT'in önemli isimlerinden Mehmet Eymür ve Kaşif Kozinoğlu hakkında soruşturmaya izin vermeyen Başbakanlık kararı, Danıştay'dan döndü. Danıştay 1. Dairesi verdiği kararla, MİT'çiler hakkında Ankara Başsavcılığı'nın soruşturma başlatılmasına kapı araladı.
Daire kararında, öncelikle şikâyete konu olan suçun (Perinçek'e suikast iddiası) ilgili kişilerin görevini yerine getirirken, görevlerinin niteliğinden doğan veya görevlerinin ifası sırasında işlenmiş bir suç olarak kabul edilemeyeceğine dikkat çekildi. Danıştay'ın kararı kesin nitelik taşıdığı için Başsavcılığın, Sönmez, Atasagun, Eymür ve Kozinoğlu'nun ifadesine başvurması bekleniyor. Gerek görürse tanık da dinleyebilecek olan Başsavcılık, görüşünü daha sonra oluşturacak.
Çakıcı gündeme getirmişti
Doğu Perinçek'e suikast girişimi iddiası, 2000'de çete lideri Alaattin Çakıcı tarafından gündeme getirilmişti. Çakıcı, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nda 3 Mayıs 2000'de verdiği ifadede, dönemin MİT görevlilerinin Perinçek'e suikast yapılması konusunda çalıştığını öne sürmüştü.
Çakıcı'nın iddiaları üzerine İşçi Partisi'nin avukatları, dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, dönemin MİT Operasyon Dairesi Başkanı -daha sonra MİT Müsteşarı olan Şenkal Atasagun, Kontr-terör Dairesi Başkanvekili Mehmet Eymür ile adı Yargıtay-MİT-Çakıcı skandalı nedeniyle uzun süre gündemde kalan Dış İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli binbaşı Kaşif Kozinoğlu hakkında soruşturma açılmasını istemişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili kişiler hakkında doğrudan soruşturma açamayacağını belirterek MİT Yasası uyarınca Başbakanlık'tan izin istemişti.
Başbakan korumuştu
Ancak Başbakan Erdoğan, 18 Nisan 2005'te takdirini MİT yöneticileri lehine kullanmış ve MİT Yasası'nın 26. maddesini de gerekçe gösterip savcılığa soruşturma izni vermemişti. Başsavcılık da bunun üzerine suç duyurusu dosyasını işlemden kaldırmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7606107606100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.