'Eski paraların üstüne oturalım'

TÜBİTAK, Yeni Türk Lirası'ndan sonra tedavülden kalkacak banknotları değerlendirme peşinde. İhtimaller: Parke, mobilya ya da yakıt yapabiliriz.

ANKARA - Yeni Türk Lirası'nın (YTL) kullanılmaya başlanmasının ardından aşamalı olarak tedavülden kalkacak 1600 ton eski banknotun mobilya, asfalt ve izolasyon malzemesi yapımında kullanılması düşünülüyor.
Merkez Bankası 'Eski Banknotların Bertaraf Yönteminin Belirlenmesi Projesi' çerçevesinde, TÜBİTAK'la protokol imzaladı. Proje kapsamında, YTL'ye geçişin ardından tedavülden kalkan banknotların imhasıyla ortaya çıkacak kırpıntıları geri kazanma veya en uygun bertaraf yöntemi belirlenecek. Proje, Merkez Bankası şubelerince tahsil edilen ve tekrar dolaşıma çıkarılmayacak derecede yıpranan banknotların, kırpıntı haline getirildikten sonra değerlendirilmesi ve ülke şartlarına uygun bertaraf yönteminin belirlenmesini kapsıyor.
Asfalt, izolasyon, mürekkep
TÜBİTAK uzmanlarınca yürütülecek projede, şu unsurlar araştırılacak: Banknotların katı yakıt olarak kullanılabilirliği, katı atık depolama alanlarında depolanabilirliği, tarımsal ve evsel atıklarla birlikte kompost tesisinde uzaklaştırılması olanağı, izolasyon malzemesi olarak kullanımı, yol yapımında asfaltla karıştırılarak kullanımı, parke ve mobilya olarak kullanımı.
Eski banknotların kâğıt olarak geri kazanılıp değerlendirilmesiyle katı yakıt halinde kullanılabilirliği emisyon ve ısıl değeri açısından da incelenecek. Eski banknotların üzerindeki mürekkeplerin imha sonrasında kullanımı da değerlendirilecek. Bu konuda ilave masraflar çıkmazsa eski banknotların mürekkebinden de yararlanılıp yararlanılamayacağı belirlenecek.