Eski Pol-Der Başkanı Öner: Biz halkın polisiydik

Eski Pol-Der Başkanı Öner: Biz halkın polisiydik
Eski Pol-Der Başkanı Öner: Biz halkın polisiydik
Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu noktada eylem yapanlardan biri eski bir polis olan Pol-Der Başkanı Sıtkı Öner oldu. Öner, 'İktidarın değil halkın polisiyiz' diye yola çıktıkları döneme benzer koşullar yaşandığını söyledi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARAPolis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün vurulduğu nokta her gün bir başka eylemciyi ağırlıyor. Ethem’in vurulduğu noktada eylem yapan son isimlerden biri ise eski bir polis olan Pol-Der Başkanı Sıtkı Öner oldu. Öner, ‘İktidarın değil halkın polisiyiz’ diye yola çıktıkları döneme benzer koşullar yaşandığını belirterek, polisin kendi halkına işkence ettiğini söylüyor.


ESKİ POLİS GÜVENPARK’TA ‘DURDU’
Pol-Der’li emekli polis memuru Sıtkı Öner, Gezi eylemlerinde yaşanan polis şiddetine daha fazla dayanamayarak ilerleyen yaşına rağmen kalkıp Ethem’in vurulduğu noktaya geldi ve durma eylemi yaptı. Ethem’in değerli bir insan olduğunu söyleyen Öner, “75 yaşında yaşlı bir adamım ama polisin bu davranışına tahammül edemedim ve böyle bir eylem yapmaya karar verdim. Ethem değerli bir insandı. Genç yaşta öldürüldü. Buna tepki olarak böyle bir hareket yaptım” diyor.


POLİS ARTIK HALKIN POLİSİ DEĞİL
70’li yıllarda polisin içinde faşistlerin cirit attığı bir dönemde “Biz siyasal iktidarın değil halkın polisiyiz diyerek yola çıktıklarını ve 1975 yılında Pol-Der’i kurduklarını anlatan Öner, “ Bugün de benzer bir durumla karşı karşıya olduğumuzu görüyorum. Polisin içinde yine faşistler ve cemaatçiler cirit atıyor. Polis halkın değil AKP ’nin polisi haline getirildi” diyor.


İŞKENCE ETSİNLER DİYE CESARETLENDİRİYORLAR
Polisin Gezi eylemlerine şiddetle saldırdığını gördüğünü belirten Öner, AKP’ye karşı bütün eylemlerde polisin can alıcı şekilde işkence yaptığını söylüyor. Öner, “Başbakan, ben ona boşbakan tabirini daha uygun görüyorum, halkı sindirmek baskı altına almak için benim polisim diyor. Polis halkın polisidir. Polisin halka işkence yapması için güç veriyor. Bir senaryo hazırlamışlar. Bunu katile ezberletmişler ve meşru müdafaa savunması yaptırıyorlar. Orada onlarca polis varken taş atan eylemciler nasıl sadece bir polisin hayatını tehdit edebilir. Katili hazırladıkları bir senaryo ile aklamaya çalışıyorlar” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/113939711393975

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Polis şiddet uygulayacak, çünkü: - memety

  "Şimdi düşünün neden KPSS’den sorular çalınır? Sınava hazırlanan insanın cevaplara ihtiyacı olmaz değil mi? Demekki sınavı veremeyecek olanları, kazanamayacak olanları, hak etmemiş olanları başarılı gösterdiler, böylece o makamları ve o maaşları rüyasında görecek adamlar mevki ve meslek sahibi yaptılar. Sınavı hakkıyla veremeden mevki sahibi olan insan elbette o makamın işleyişini altüst edecektir, mağduriyetler yaratacaklardır, beklenmedik ve şaka gibi diyaloglara gireceklerdir. Çünkü sınavı veremediler, çünkü hile hurdayla atandılar. Şimdi bu mahluk elbet sizi düşman gibi görür, çünkü iktidarla birlikte aynı gemidedir ve siz de bu çürmüş gemiyi aşındıran dalgalarsınızdır. Bu yüzden iktidar gözlerinin önünde saçmalarken bunu görmezden gelirler, çünkü görmek işlerine gelmez ve size bütün hınçlarıyla saldırırlar." http://gezikedi.tumblr.com/post/54025745472/polis-neden-boyle-siddetli-cunku

  Çok Değerli - CHENELL

  Evet büyük bir değerimizi (!) kaybettik, Sarısülük Çok değerli bir silahlı örgütü üyesiydi. 75 yaşındaki değerli polder li dede hakkını vermiş, belliki iyi tanıyor. Ülkesi halkı emekcisi yoksulu için gece gündüz ostim deki demirci atölyesinde çalışan vergisini veren insan istihdam eden üreten bir insan olarak kalsaydı keşke Ethem.

  1970'lerden Çıkarılan Ders Bu İse - muratyumlu

  Polis, herhalde Tayyip Bey'in ifadesiyle "düşmanlara" karşı büyük bir destan yazmıştır. Bunu tarih bir başka destanla dengelerse, şaşırmamak gerekir. Yorum yazanlar 1970'lerden bu dersleri çıkarmışlar, yazık! 1970'lerin polis örgütü kamplaşmasına bakarken öğrenilmesi gereken şu. İktidarlar bu kamplaşmadan medet umarak oy devşireceklerini zannederlerse, oy kaybederler! Böyle olmaması demokrasi kültürünün zayıflığıyla ilgilidir. Yine atlamamalı: AKP, kaybetmeyi de öğrenmeli ki, ülkede demokrasi olduğu görülebilsin.Başkalarını küçümseme pratiğini o elitistlerden aldık, zamanında onlar da bize az çektirmedi" şiarıyla siyaset bir yere kadar geçerliydi. Belki haklıydı da. Ancak kesin bir şey varsa, artık haklı değildir. AKP de haklı değildir. Katiyyen... Bu bakımdan, 1970'lerin deneyiminden çıkarılacak şey "solcular ülkeyi bölüyorlardı" düşüncesi değil; iktidar bu çatışmadan besleniyordu düşüncesidir. İktidar, hatalıdır. Kesinkes hatalıdır. Uzun zamandır hata yapmakta, siyasi stratejiler uğruna kamplaştırıcı bir rota izlemektedir. Polisin "kahraman" ilan edilmesi de bunun trajikomik bir örneğidir.

  doğrusu - KEKOK

  ben aleviyim,ben çerkezim,ben ermeniyim,ben rumum,diyerek asıl sizler böldünüz bu ülkeyi.aynı yetmişli yıllardaki gibi ülkeyi kaosa sürüklemek istiyorsunuz.sendikaları bölme araçı olarak kullanıyorsunuz.en son emniyete el atmaya kalktınız ama izin verilmedi.yetmiş yaşındaki insanın ne işi olabilir polis sendikasıyla.bu yapılanlar türk lük,bayrak ve atatürk isimleriyle yapılmasını ise maske olarak görüyorum.çünkü gezi de gördükki pkk lılarla birlikte hareket ediyorsunuz ve tamamen koltuk kaygısıyla yapıldığına inanıyorum.o koltukları,al gülüm ver gülümü bir daha ele geçiremeyeçeksiniz.saygı görmek için saygı göstermek gerekir.

  - momentum

  Gözlerimiz yollarda kalmıştı, töb-der'i de getirseydin yanında. Şu Gezi'ye milat diyenler yeni bir sözcük bulsunlar artık. Milad'ı bile 1970'lerde kalmış memleket.