Eski polis müdüründen ilginç iddia

Eski polis müdüründen ilginç iddia
Eski polis müdüründen ilginç iddia
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Hukuk Alt Komisyonu’na bilgi veren eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, son iki yıldır devletin elindeki dinleme cihazlarının örtülü ödenekten alındığını ve envantere kaydedilmediğini savundu.
AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay’ın başkanlığında dün toplanan Alt Komisyon’a bilgi veren Arslan, “Deniz Baykal ve MHP milletvekillerine kurulan gizli kamera komplolarında, güvenlik kuruluşlarının bazı birimleri organizasyonların içinde olmasa, olaylar şimdiye kadar aydınlatılırdı” dedi.
Emin Arslan, şöyle devam etti: “Bizde A1-5, A2-5 denilen teknik cihazlar var. Bunlar sahte baz istasyonu görevi üstlenmekte, çevresindeki telefonları kendine bağlamakta. Böylece evinizdeki telefonların mikrofonları verici hale getirilip sanki odanıza böcek yerleştirilmiş gibi çok rahatlıkla izlenebilirsiniz. Bu cihazlar Emniyet’te de, Jandarma’da da, MİT’te de vardır. Bu birimlerde kullanılan cihazlar son iki yıldan beri örtülü ödenekten alınıyor ve envantere kaydedilmiyor.”