Eski rakılar sanayi tipi yakıt olacak

Sahte rakı nedeniyle yaşanan ölümlerin ardından piyasaya dağıttığı rakıların tamamını toplayan Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş., dün imha işlemine başladı.

İSTANBUL - Sahte rakı nedeniyle yaşanan ölümlerin ardından piyasaya dağıttığı rakıların tamamını toplayan Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş., dün imha işlemine başladı. TEKEL'in Alkollü İçkiler Bölümü'nü satın alan Mey İçki, 'ürün üzerinde hiçbir şüphe kalmaması için' 8 Mart'ta tüm gümüş kapaklı 70'lik Yeni Rakı şişelerini toplamaya başladı.
Toplanan rakıların yerine yeni altın kapaklı ürünler verilirken nasıl imha edilmeleri gerektiği konusu tartışılan rakıların yakıt olmasına karar verildi.
Heyet huzurunda
100 bin noktadan toplanan yaklaşık 1 milyon şişe Yeni Rakı için ilk imha işlemi dün, Paşabahçe Tekel Fabrikası'nda başlatıldı. Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu'nun katılımıyla başlatılan imha işlemini, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu, İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan İnce de izledi. Yorgancıoğlu, imha yöntemi hakkında şu bilgileri verdi:
"İmha konusunda uzmanlardan görüş aldık. Alkolün doğaya dökülmesi çevreye zarar vereceği için, yakıta dönüştürülmesine karar verildi. Rakıları önce sıvı tanklarına dökeceğiz. Üzerine denatüre madde denilen renkli malzemeler boşaltacağız ve bu rakılar tamamen kullanılamaz, içilemez, çok acı bir hale gelecek. Daha sonra bir dizi işlemle ispirtoya dönüşecek.
1 milyon şişeden yaklaşık 350 bin litre yakılacak ya da sanayide kullanılacak ispirto elde edilecek. Bu işlem yaklaşık dört hafta sürecek."
Yorgancıoğlu, "Toplanan rakıların imha yerine sahte olup olmadığı kontrol edilemez miydi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:
'Fazla stok yokmuş'
"Bu bizim açımızdan doğru bir yaklaşım olmazdı. Biz, 'piyasada çok az sahte rakı olabilir. Bu şekilde insanlar zarar görebilir. Biz bu riske girmek istemiyoruz' dedik. Böyle bir söylemden sonra piyasadaki bütün ürünleri toplamak gerekiyor" dedi. Yorgancıoğlu, daha önce 3-4 milyon şişenin toplanacağını açıkladıklarının hatırlatılması üzerine de, "Bakkallarda, bayilerde çok fazla stok olmadığını gördük. Bazı yerlerde de satılmaya devam edilmiş. İnsanlar güvendikleri yerlerden alarak, tüketmiş" yanıtını verdi.
Yorgancıoğlu ilk imha işlemini yaptı ve binlerce şişe, 15 işçi tarafından sıvı tanklarına boşaltıldı. Üzerine kimyasal boya içeren madde eklendi. Sıvı tanklar, daha büyük bir depoda toplanacak ve ispirtoya dönüştürme işlemi yapılacak. Atık bölümünde kırılan şişeler, Şişecam'a verilecek.
Kaçak Ufluer tutuklandı
Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'nca 16 sanık hakkında açılan dava kapsamında müebbet ağır hapsi istenen 11 sanık arasında bulunan ve Kapıkule Sınır Kapısı'nda gözaltına alınan Ufluer, tutuklanarak cezaevine gönderildi.


    http://www.radikal.com.tr/7425307425300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.