Eski savcı Yücesoy: Gezi eylemcileri müebbetlik

Eski savcı Yücesoy: Gezi eylemcileri müebbetlik
Eski savcı Yücesoy: Gezi eylemcileri müebbetlik
Eski Cumhuriyet savcısı ve Adalet Akademisi öğretim görevlisi Mehmet Yücesoy, Gezi eylemleri ile ilgili olarak TCK'nın 312. Maddesi uyarınca iddianame hazırlanabileceğini söyledi. 312. Madde, 'cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırma' suçunu düzenliyor ve cezası 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis.

Radikal.com.tr - Eski Cumhuriyet savcısı ve Adalet Akademisi Öğretim Görevlisi Mehmet Yücesoy, Gezi eylemleri ile ilgili olarak TCK’nın 312. Maddesi uyarınca iddianame hazırlanabileceğini söyledi. Mehmet Yücesoy, “Ben görevde olsaydım, bu davayı açardım” dedi.

TCK’nın 312. Maddesi, cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmayı veya görevini yapmayı engelleme suçunu düzenliyor. Bu suçun cezası da ağırlaştırılmış müebbet hapis.

TRT Haber ’de Emin Pazarcı’nın 'İnce Çizgi' programına katılan avukat Mehmet Yücesoy, Gezi eylemlerinin özünün “sokakta hesaplaşma” olduğunu öne sürerek şöyle devam etti:

“İktidarı demokratik yollarla, yani anayasaya uyarak değiştiremeyen bir kesim, hürriyet isteyen, özgürlük isteyen farklı amaçlarda olan gençlere arkadan ciddi bir destekle ve katılımla işin rengini değiştirdiler. Kim bunlar? Bunlar, bazı kurum ve kuruluşlar ile bazı partiler. Bazı milletvekilleri twitleriyle destek verdiler. Yürüyün, Devam edin, az kaldı, hükümeti yıkıyoruz dediler.”
TCK’nın 312. Maddesi’nin “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırma veya görevlerini yapmayı kısmen ve tamamen engellemeye teşebbüs edenlerle” ilgili olduğunu belirten Yücesoy, “Bazı kişiler elinde sopalarla, taşlarla maskelerle, molotof kokteylleriyle, değişik yasa dışı örgüt bayrak ve flamalarıyla; yakarak, yıkarak meydanlarda boy gösterdiler. Bu cebir ve şiddettir” dedi.

TCK’nın 312. Maddesindeki suçun cezasının “ağırlaştırılmış müebbet” olduğuna işaret eden Yücesoy “Siz görevde olsaydınız böyle bir dava açar mıydınız” sorusuna ise şu cevabı verdi: 

“Evet, özel yetkili görevde bulunan cumhuriyet savcılığı makamında bulunan bir savcının böyle bir durumda kesinlikle işlem yapması gerekir. Eğer bu haller, bu hareketler devam edecek olursa, işin sonunun gideceği yer de burasıdır. Bir kişiye bir tokat vurursanız, basit yaralamadır. Ama 3-5 gün üst üste aynı kişiye aynı tokadı vurursanız, eziyet suçu olur ve cezası 3 yıldan başlar. Dolayısıyla bir eylem masum görünebilir; ama aynı yerde, aynı merkezden güdümlü bir yere toplanmalar, eski TCK 312’deki (Sayın Başbakan’ın ceza aldığı bugünkü TCK’daki 216’daki) halkı tahrik etmek suçunu ortaya koyabilir, resen takibat gerekebilir. Ayrıca, ileriki durumlarda bu olay 312’nin kapsamına girebilir."


  http://www.radikal.com.tr/1143202114320250

  YORUMLAR
  (50 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu da savcıymış demek. - brandywine06

  Vah vah. İnsan hakları dersi vardır mutlaka o ders verdiği akademide. Bir sömestr girip dinlesin. Çok faydalanacağına eminim. Savcılığında bu anlayışla çok insana eziyet etmiştir ama hiç değilse öğrencileri bu eziyetten bir nebze kurtulur. Tamamen değişmesini beklemiyorum. Bu baskıcı, vatandaşı devlete boyun eğmesi gereken kişiler olarak gören, demokrasilerde insanların şiddet içermeyen eylemlerle hükümeti devirmek istemesinin hak olduğunu bilmeyen savcılardan Allah Türkiye'yi korusun.

  Savcı Yorumu - Ibrahim

  Gezi eylemi talepleri gayet açık ve net. Emekli savcı eylemin içeriğini nasıl çarpıtır? Bu zihniyette olan birileri bize nasıl adalet verir?

  açılacak çok dava var - abduman

  Sen konuştun, eyvallah. Peki ya bizler savcı olsaydık ne yapardık, hiç düşündün mü?

  FAŞİST EVREN OLSAYDI - pispor

  anında nêtkim idam derdi yine bu savcı birazıcık vicdanlı davranmış

  idam, yok yok topluca gaz odası olsun. - ahmetbakır

  bunun haber yapılması bile yalnış.

  BUNLAR HUKUKU İNSANLARI CEZALANDIRMAK OLARAK ALGILAMAKTALAR - AHVAL

  Hukuk insanlar ve bulundukları ülke vatandaşları için vardır. Temel hak ve özgürlükleri daraltmak insanların gıklarını çıkartmalarını engelleyip, tepki gösterenleri cezalandırmak için değil... Sizin gibi sözüm ona hukukçularda bir dirhem adalet anlayışı olmaması şaşırtıcı değil çünkü sizi o makama getirenler liyakat usulü ile değil atama usülü ile getirmiştir. Ve siz de iktidar kimdeyse onların adaletini sağlamakla mükellefsiniz. Dolayısıyle sizin gibilere hukukçu değil düzen bekçisi denebilir ancak...

  salınanlar - acipayamli2

  göz altına alınıp salınanlar zaten fişlendi 2. kez oraya girerrlerse çıkmazlar.