Eski Ulaştırma bakanlarından Necdet Menzir öldü

Eski Ulaştırma bakanlarından Necdet Menzir öldü
Eski Ulaştırma bakanlarından Necdet Menzir öldü

ANKARA Eski Ulaştırma bakanlarından Necdet Menzir öldü. Menzir, solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 5 aydır International Hospital’da tedavi görüyordu. Kanlı geçen 1990’lı yıllarda emniyette önemli görevlerde bulunan daha sonra da siyasete girerek Ulaştırma Bakanlığı OHAL Valiliği de yapan Menzir, insan hakları örgütleri ile kayıp yakınları tarafından, başta Gazi katliamı olmak üzere birçok yargısız infaz, gözaltında kayıplar ve işkenceden sorumlu tutuluyordu.

Kalbi ikinci kez durdu
Menzir’in ölümü üzerine hastaneden yapılan açıklamada 11 Eylül 2011 tarihinde solunum yetersizliği ve kalp durması sebebiyle hastaneye kaldırıldığı belirtilerek “ Hasta 4 ay hastanemizde tedavi görmüş 2 Şubat 2013’te yeniden kalbi durmuş ve tüm müdahalelere rağmen yaşama döndürülememiştir” dendi. Necdet Menzir’in pazar günü Fatih Camiinde kılınacak ikindi namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Menzir’in yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Vali Mutlu, “Ülkemizde muhtelif yerlerde görevler yapmış, emniyet teşkilatında, İstanbul’da hizmet vermiş, daha sonra bakan olarak ülkeye hizmet vermiş değerli bir büyüğümüz. Karaciğer değişikliği yapılmıştı. Başka bir rahatsızlıktan da problemleri mevcuttu. Ağır bir rahatsızlığı uzun süredir çekiyordu. Ama vakti saati dolduğu vakit yapılacak bir şey yok” diye konuştu.

Tansu Çiller’in A takımındaydı

Bursa’da 1945 yılında doğan Menzir, Ordu, Denizli, Diyarbakır ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Kocaeli ve İstanbul’da emniyet müdürlüğü yaptı. Menzir, 20. dönem DYP’den İstanbul milletvekili seçildi. Ulaştırma Bakanlığı yapan Menzir, evli ve 2 çocuk babasıydı. Menzir, 1995’de Güreş, Kozakçıoğlu, Ağar ve Erkan ile birlikte Çiller’in A takımındaydı.