Eski vekile Ergenekon baskını

Eski vekile Ergenekon baskını
Eski vekile Ergenekon baskını

Eski DYPMilletvekili Salih Çelen?in zaman zaman kaldığı, avukat arkadaşına ait villada arama yapılırken jandarma çevre güvenliğini sağladı.
Gazeteciler villanın yakınındaki boş arazide yakılmış çok sayıda evrakı görüntülerken ne jandarma ne de polisler vardı. FOTOĞRAF: FEVZİ KIZILKOYUN / DHA, EĞTUĞRUL SUBAŞI / AA

Bir ihbarda Veli Küçük'ün adamı olduğu öne sürülen eski DYP vekili Salih Çelen'in kaldığı villaya Ergenekon baskını yapıldı. Çok sayıda yakılmış evrak bulundu

ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamında, avukat Zati B’.ye ait olan ve eski DYP milletvekili Salih Çelen’in de kullandığı ev arandı. Aramada bulunan evrak incelenmek üzere İstanbul’a gönderildi. 
Polise gelen bir ihbar mektubu üzerine Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talebi ve mahkemenin verdiği kararla, Eymür Gölü yanındaki Zati B.’ye ait villada Ankara Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele ekipleri üç saat arama yaptı. Jandarma ekiplerinin çevre güvenliğini aldığı arama sırasında eski DYP Milletvekili ve Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı Başkanı Salih Çelen, villanın bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelen, aramada bulunan evrakların vakfa ait olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Veli Küçük’ü tanımam’
“Kira vermemek için evrakların bir bölümünü arkadaşımın yeri olan buraya nakletmiştim. Emniyete bir ihbar yapılmış. Benim buraya evrak ve mühimmat sakladığım, ayrıca Veli Küçük’ün yakın adamı olduğum öne sürülmüş bu ihbarda. Ben Veli Küçük’ü hayatım boyunca görmedim, tanımam, tamamen yalan. Buradaki evrakların tamamı bana ait. Suç unsuru içeren herhangi bir evrak yok. 2002 yılından itibaren peyderpey evrakları kira masrafından kurtulmak için buraya getiriyorum.”
Gölbaşı yakınlarında geçen günlerde bir kısmı yakılmış halde bulunan ve Tansu Çiller’in Başbakanlık yaptığı döneme ait evraklarla ilgili adının geçtiğinin hatırlatılması üzerine Çelen, şöyle devam etti:
“Evrakların bir kısmını çocuklara verdim imha edin diye. Nerede imha ettiklerini ne yaptıklarını bilmiyorum. Ama imha edilen evrak bu belgelerin devamıdır. Bunlar bana göre lazım olanlardır, onlar lazım olmayanlardır. Muhafaza edecek yerimiz yoktu. Bir sürü malzeme... Ankara’da iki büroda bunları muhafaza ediyordum. İki büroya son yedi yıldır kira ödüyorum. İçinden evrak seçtim, lazım olanları buraya getirdim, lazım olmayanları da hamallara verdim bunları imha edin dedim.”

Evraka el konuldu
Çelen’in nerede ve nasıl imha edildiğini bilmediğini söylediği evrakı, villanın yakınında gazeteciler bularak görüntüledi. Basın görüntü alırken ne polis ne de jandarma güvenlik önlemi almadı. Gazetecilerin dikkat çektiği yanmış evrakı incelemeye daha sonra polis ve jandarma ekipleri de geldi. Bir evrakta eski Başbakan Tansu Çiller’in eşi Özer Çiller’in adının geçmesi dikkat çekti.
Ayrıca villa ve bahçesiyle müştemilatların yanı sıra villanın bahçesi yakınlarındaki tek katlı bir barakayla bu civardaki çöp ve moloz yığınları arasında bir kısmı yanmış halde klasörler halinde çok sayıda evrak bulundu. Bulunan evraktan bazıları, tutanak düzenlenerek sivil polis araçlarına konuldu ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi. 

İstanbul’da incelenecek
Söz konusu evrakın soruşturma kapsamında İstanbul’a gönderileceği ve incelemenin orada yapılacağı belirtildi.Soruşturmayı yürüten savcı tarafından sadece arama kararının gönderildiği, Salih Çelen hakkında gözaltının olmayacağı belirtilirken, emniyet yetkilileri, Ankara genelinde başka bir noktada aramanın olmadığını da ifade ettiler. (Radikal)