Eskiler ailece tatilde!

22 üniversiteden 11'inin rektörlerinin görev süresi doldu. Rektörlerin kimi siyasete sıcak bakarken kimi yükseköğretimle ilgili sorunları ve anılarını kaleme alacak. Hepsinin ilk yapacağı şey ise uzun zamandır vakit geçiremedikleri aileleriyle birlikte tatile çıkmak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - 22 üniversiteden 11'inin rektörlerinin görev süresi doldu. Rektörlerin kimi siyasete sıcak bakarken kimi yükseköğretimle ilgili sorunları ve anılarını kaleme alacak. Hepsinin ilk yapacağı şey ise uzun zamandır vakit geçiremedikleri aileleriyle birlikte tatile çıkmak.
Görev süreleri boyunca üniversitelerin akademik ve mali açıdan özerk olması gerektiğini söyleyen rektörlerin, görevlerini teslim ederken verdikleri mesaj da aynı. Eski rektörlerin yeni planları şöyle:

Prof. Dr. Gülsün Sağlamer (İTÜ): Mimarlık fakültesine dönüyorum. Önce kısa bir tatil yapacağım. Siyasete girebilirim ama zamana ihtiyacım var. Siyaset için yararlı olabileceğime inanmam lazım. Dört yıl rektör yardımcılığı, sekiz yıl da rektörlük yaptığım süre içinde devlet üniversitelerinin de çok şey yapabileceğini kanıtladık. Görüşlerimi özgürce açıklayacağım. Çalışma hayatım yine boş olmayacak. Türkiye AB'ye giriyorsa, üniversitelerine akademik ve mali özerklik vermek zorunda. Biz bunlara rağmen dünya üniversiteleriyle yarışlara girdik. Bir bölüm kurmak için yüzyerden izin alıyorsak, akademik özerklikten söz edemeyiz. Ne akademik personel atayabiliyor ne de fakülte kurabiliyoruz.

Prof. Dr. Rıza Ayhan (Gazi Üniversitesi): Hukuk fakültesinde akademik yaşantıma devam edeceğim. Rektörlük yapmadan devletin önemli kademelerinde yöneticilik yapmıştım. Kitap çalışmalarım yarıda kalmıştı. Onları tamamlayacağım. Ticaret ve işletme hukuku kitaplarımı piyasada göreceksiniz. Sabah erken saatlerden gece yarısana kadar çalışıyordum. Şimdi çocuklarıma vakit ayıracağım. Büyüdüklerini bile göremedim.
Siyasete atılmayı düşünmüyorum. İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde bir ay süren araştırma yapacağım. Eğitimde bir birikimim var. Bunu da bir kenarda bırakmam, bir eser çıkarırım. 1.064 oy almama rağmen yeniden atanmadım. Bu hukuka aykırı. Demokrasi iradeye saygıdır, ama Cumhurbaşkanı'nın bu kararı demokrasiyle bağdaşmıyor. Benden sonra gelen rektöre ise, 'Ben 300 oy alıp rektör koltuğuna oturmazdım' diyorum. Yeniden seçim yapılsın, ben girmeyeceğim. Hak eden kazansın.

Prof. Dr. Ayhan Alkış (Yıldız Teknik Üniversitesi): Öğretim üyeliğine döneceğim. Anılarımı da kitaplaştırmak istiyorum. Ayrıca yükseköğretimin sorunlarına dair kitap yazacağım. Üniversitelerin özerkleşmesiyle ilgili çabalarımı sürdüreceğim. Tekno park kurulmasıyla ilgili projeler yapacağım. Siyasete de atılabilirim. Ailemle sekiz yıl sonra ilk kez üç haftalık bir tatile çıkacağım. Bundan sonra daha bireysel ve özgür olacağım. Ben sorunları çözmeyi öğrendim. Bunun yolu karşılıklı iletişimden geçiyor.

Prof. Dr. Sabih Tansal (Boğaziçi Üniversitesi): Önce güzel bir tatil yapacağım. Sonra elektrik-elektronik bölümünde öğretim üyeliğine döneceğim. Dört yılı öğrenci olmak üzere 39 yılımı verdim Boğaziçi Üniversitesi'ne. Siyasete girmeyi düşünmüyorum. Öğretim üyeliğinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında çalışacağım. Eğitimle ilgili okullara danışmanlık yapacağım. Görüşlerimi bildirmeye devam edeceğim. Mali özerklik sorun. Devlet üniversiteleri yarattıkları fonu kullanabilmeli.

Prof. Dr. Hüseyin Filiz (Gaziantep Üniversitesi): Sabah saat 06.30'da başlıyor gece yarısına kadar çalışıyordum. Artık aileme zaman ayıracağım. Makine mühendisliği bölümünde akademik hayatıma devam edeceğim. Hocalıktan hoşlanıyorum. Öğrencilere bilgi vermek ve bunu onların gözünde görmek çok güzel. Kitap yazmayı da düşünüyorum.

Prof. Dr. Ahmet Fevzi Bingöl (Fırat Üniversitesi): Akademik yaşantıma devam edeceğim. Rektörlük yaptığım son dört yılda uzak kaldığım bilimsel çalışmalara vakit ayıracağım. Bölümüme dönüp, öğrenciler yetiştireceğim. Öğrenciler için ders notlarını güncelleyip, web sayfası hazırlayacağım. Rektörlük ağır görev, rahatladım. Dört yıldır eşim ve çocuklarımla tatil yapmıyorum. Tatile çıkacağım. Dünyadaki gelişmelerle ülkemizdeki üniversiteler yasasını inceleyip görüşlerimi bildirmeye devam edeceğim.

Prof. Dr. Ferit Koçoğlu (Cumhuriyet Üniversitesi): Sekiz yıldır rektörlük yapıyordum. Uzmanlık alanım halk sağlığıydı, artık hocalığa geri döneceğim. Öğrencilerimle birikimlerimi paylaşmak istiyorum. Üzerimdeki yükü devrediyorum. Görevimi teslim ettim, tatile çıkacağım. YÖK Yasası'yla ilgili düşüncelerimi dile getirmeye devam edeceğim. Eğitimle ilgili çok büyük sorunlarımız var. Bunlar üzerinde çalışmaya devam edeceğim. Eğitimle ilgili yasaları topyekûn ele almak lazım. Batı ülkeleri 1900'lü yılların başında okuma-yazma sorununu halletmiş. Biz hala bu sorunu çözemedik.

Prof. Dr. Yalçın Kekeç (Çukurova Üniversitesi): Yöneticilik geçici. Yöneticiliğimi devrediyorum. Ama geçmişteki çalışmalarımdan mutluyum. Alanım genel cerrahi. Bölümümde öğretim üyeleğine devam edeceğim. Rektörlük görevim nedeniyle alanımla ilgili çalışmalardan uzak kalmıştım. Dört yıldır rektörlük yapıyorum. Çok yoğun bir yaşamım vardı. Önce tatil yaparak kendime gelmek istiyorum. Siyasete girmeyi düşünmüyorum ama ne olur bilemem.