Eskişehir 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacak!

Eskişehir 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacak!
Eskişehir 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacak!
Eskişehir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı, 'Ayhan Hanım' adlı film çekimi için kurulan film platosunda oluşturulan 'Taksim Meydanı'nda kutlanacak!

ESKİŞEHİR - Eskişehir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı, yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı 'Ayhan Hanım' adlı sinema filmi çekimi için Aşağı Söğütönü Mahallesi'nde kurulan film platosunda oluşturulan 'Taksim Meydanı'nda, kutlanacak. Tepebaşı Belediye Başkanvekili CHP 'li Fuat Gürcüoğlu, 1 Mayıs Günü otobüslerle 150 kadar sendika temsilcisi ve işçinin buraya götürülüp kutlama yapılacağını söyledi.
Yönetmen Levent Semerci'nin, 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim'de meydana gelen olayları konu alan 'Ayhan Hanım' adlı henüz vizyona girmeyen filminin çekimlerinin bir bölümü, Eskişehir'de yapıldı. Film için, daha önce merkeze bağlı köy olan, son yapılan değişiklikle mahalle statüsü alan Aşağı Söğütönü'ndeki Tepebaşı Belediyesi'ne ait arazi üzerine Taksim Meydanı'nın birebir kopyası olan plato oluşturuldu. Meydanın etrafındaki duvarlara 'Faşizme Hayır' gibi çeşitli sloganların yer aldığı yazılar yazıldı. Filmin bir bölümünün çekimleri, Eskişehir'deki bu platoda gerçekleşti.
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin Başkanvekili Fuat Gürcüoğlu, şu an yurtdışında bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın 1 Mayıs kutlamalarının temsili olarak Aşağı Söğütönü Mahallesi'ndeki 'Taksim Meydanı' platosunda yapılması için başta Türk- İş Bölge Temsilcisi Nejat Kılıç olmak üzere çeşitli sendikaların şube başkanına öneri götürdüğünü söyledi. Sendika temsilcilerinin de teklifi olumlu karşıladıklarını anlatan Gürcüoğlu şöyle konuştu, "Belediye başkanımız Ahmet Ataç özellikle 1 Mayıs kutlamalarında bu alanın kullanılmasının bir anlam ifade edeceğini belirterek sendika başkanlarına burada temsili kutlama yapılması önerisini götürdü. Bu konuda sendika başkanlarıyla yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. Netice itibariyle burada sembolik de olsa 1 Mayıs'ın tekrar canlandırılması, gelecek kuşaklara bir mesaj olarak kalacağı genel görüşü var. Muhtemelen 1 Mayıs, Aşağı Söğütönü Mahallesi'nde yer alan platoda 1 Mayıs'ta temsili olarak işçileri bir araya getirecek. Platonun filmden sonra da fonksiyonel olarak kullanılması yönünde girişimlerimiz var. Orası geniş kapsamlı bir parka dönüşecek. Şu anda İstanbul'daki Taksim anıtı, meydanı ve çevresi tamamıyla değişmiş vaziyette. Yeni yaya yolları nedeniyle eski Taksim olmaktan çıkıp başka bir çehreye ulaşmış durumda. Biz belki o dönemin Taksim'ini yaşatmak adına bir girişimde bulunacağız" dedi. (Hakan TÜRKTAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113091011309102

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yakında... - citizen

  Yakında Taksim cumhuriyet anıtının kaldırılması da gündeme gelir. Hatta bu çok yıpranmış, bakın orada bire bir kopyası var, buna gerek kalmamış diyenlerde çıkacaktır hiç kuşkunuz olmasın. Sonuçta Eskişehir'de bizim vilayetimiz değil mi, ne farkeder ha orada ha burada...Taksim topçu kışlası Taksim'de, Taksim cumhuriyet anıtı Eskişehirde. Bunu da akıllarına ben getirmiş olayım, eğer tutarsa da AKP nin sevabını ben almış olayım.

  Bravo - TosunBunu

  Pek faideli olur.Hem sendikalarin gazi alinir hemde casting isi aradan cikar.