Eskişehir Beylikova'da, havalı tüfekle vurulan bir köpek daha felç oldu

Eskişehir Beylikova'da, havalı tüfekle vurulan bir köpek daha felç oldu
Eskişehir Beylikova'da, havalı tüfekle vurulan bir köpek daha felç oldu
Eskişehir'in Beylikova İlçesi'nde son bir ay içerisinde 2 sokak köpeği kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından havalı tüfekle ateş edilerek yaralandı. Veteriner hekim Naci Uncu, Beylikova'dan kendilerine getirilen ikinci köpeğin havalı tüfekle sırtından vurulduğu için, boynundan aşağısının felç kaldığını söyledi.

RADİKAL - Eskişehir'deki Nuh'un Gemisi adlı veteriner kliniği sahibi Naci Uncu, Beylikova'da son 1 ay içerisinde 2 sokak köpeğinin havalı tüfekle vurularak yaralandıklarını belirtti. Havalı tüfek saçmalarının her iki köpeğin de omuriliğini parçaladığını söyleyen veteriner Hekim Uncu, 1 ay önce gelen 2 yaşlarındaki erkek köpeğin belden aşağısının felç kaldığını, 'Şanslı' adını verdikleri bu köpeğe yürüteç taktıklarını ve sahiplendirdiklerini anlattı.

BOYNUNDAN AŞAĞISI FELÇ KALDI

Veteriner hekim Naci Uncu Beylikova ilçesinde önceki gün havalı tüfekle sırtından vurularak yaralanan 1 yaşlarındaki erkek köpeğin ise boynundan aşağısının felç kaldığını söyledi. Uncu şöyle konuştu:

"Bu köpek havalı tüfekle sırtından vurulmuş. Havalı tüfek mermisi omuriliğini parçalayıp derisinin altında kalmış. Boynundan aşağısı da felç olmuş. Çünkü vurulduğu yer çok kötü. Vurulduğu yer tam toraks omurlarının bittiği yer. Yani buradan çıkan sinirlerle böbrek besleniyor, mide besleniyor, kalın bağırsaklar, ince bağırsaklar, idrar kesesi buna bağlı. İdrarına yapamıyor, 4 ayağını da oynatamıyor. Bu hayvancağız ne yapacak? Yazık günah. "

HAVALI TÜFEK SATIŞI YASAKLANSIN

Havalı tüfek satışının yasaklanmasını isteyen veteriner Hekim Naci Uncu, "Havalı tüfek bu canlıları sakat bırakıyor. Öldürüyor ya da yaralıyor. Yetkililer, lütfen bu havalı tüfek konusuna eğilin artık. Her yere söylüyoruz, her yere bilgi veriyoruz. Ortada hiçbir icraat, hiçbir eylem yok" dedi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Eskişehir İl Temsilcisi Ayten Tutkun da, havalı tüfeklerin oyuncak statüsünde kabul edildiğini belirterek, yasaklanması konusunda gerekli yerlere başvuracaklarını söyledi. (Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR/DHA)