Eskişehir depremini NASA'dan önce tahmin etti

Eskişehir depremini NASA'dan önce tahmin etti
Eskişehir depremini NASA'dan önce tahmin etti
İzmit'te bir mühendislik firmasında elektronik teknisyeni olarak çalışan Ahmet Yakut, uydu fotoğraflarına bakarak ne zaman deprem olacağını tahmin edebildiğini öne sürdü.

RADİKAL - Endüstri Meslek lisesi mezunu Ahmet Yakut en son NASA'nın tahmin ettiği Eskişehir'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğündeki depremden 5 gün önceden tahminde bulunduğunu ve bunu depremden önce kendi internet sitesinde yayınladığını söyledi.

İzmit'te Jeofizik ve Yeraltı Araştırmaları yapan bir mühendislik firmasında elektronik teknisyeni olarak çalışan 32 yaşındaki Ahmet Yakut uzaydan çekilen kızılötesi ve uydu görüntülerine bakarak nerelerde ve ne zaman deprem olacağını tahmin ettiğini öne sürüyor. Yaptığı tahminlerde yanılmadığını söyleyen Yakut, Eskişehir'de 17 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Karaçobanpınarı Köyü olan Richter ölçeğinde 4.3 büyüklüğündeki depremi 4.4 olarak tahmin ettiğini ve depremden 5 gün önce de bunu sitesinde yayınladığını, bu depremi NASA'dan önce tahminde bulunduğunu öne sürdü.

"NASA'DAN ÖNCE TAHMİNDE BULUNDUM"
Eskişehir depremini NASA'dan önce bildiğini iddia eden Ahmet Yakut, Eskişehir depreminin 13 Ocak akşamı 'kendisini belli ettiğini' savuurken şöyle dedi:

"İnternetteki sitemde takipçilerimle bunu paylaştım. 16 Ocak akşamı saat 21.41'de yaptığım paylaşım sonrasında Eskişehir'de anumali (Ani değişiklik) çıkışları görüldü. 4.4 büyüklüğünde maksimum olacağını zaten yazmıştım. NASA'dan önce ben tahminde bulundum. Ben dakika dakika gelişmeleri internette kendime ait sitemde takipçilerime paylaşıyorum."

"BİR ÇOK DEPREMİ ÖNCEDEN TAHMİN ETTİM"
Türkiye ve dünyada olan birçok depremi önceden tahmin ettiğini öne süren Yakut konuşmasına söyle devam etti:

"Kütahya Simav'daki depremi saati, büyüklüğünü bölgesel olarak söylemiştim. 4.5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Saat 23.45'de paylaşım yapmıştım o akşam. Saat 04.30'da 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bu depremi de sitemde paylaşmıştım. Ben Gölcük'de 17 Ağustos depremini yaşadım. Bir çok insan yaşamını yitirdi. Ülkemizde deprem olgusu farklı yönlere çekiliyor. İnsanların korkuları, endişeleri var. Depremi yaşayan birisi olarak bildiğim için bu araştırmaları 2010 yılından itibaren yapmaya karar verdim. 1 Mayıs 2014 tarihinden beri sosyal medya üzerinde sayfa açtım. 4 bin 200'e ulaşan takipçimle birlikte her gün grafiksel ve araştırmalı açıklamalar yaparak bunu insanlarla paylaşıyoruz."

"TÜRKİYE'DE 2 AY İÇERİSİNDE 5'İN ÜZERİNDE 2 DEPREM OLACAK"

Türkiye'de önümüzdeki iki ay içerisinde iki büyük deprem olacağını öne süren Yakut, geçen yıl beklediği depremlerin tam kendini göstermediğini anlatırken, şöyle konuştu:

"Burdur Alasun'dan başlayarak Antalya Döşemealtı ve Muğla taraflarındaki depremler bunların kırılma yüzeyleri kuzeye doğru kaymakta. Bu nedenle İzmir'den tutun Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Bilecik ve Sögüt civarı şu an için kırılmaya yakın belli başlı en aktif noktalardır. Türkiye'yi genelleme olarak alırsak bir veya iki adet Richter ölçeğine göre 5.5'i geçecek deprem bekliyorum. Özellikle ilk iki ay içersinde Türkiye'de 5'in üzerinde deprem meydana gelirse hiç şaşırmayın. Bunların yerlerini ise açıklamak istemiyorum."

"YETERLİ İMKANIM YOK"

Yeterli imkanlara sahip olamadığı için çalışmalarının zaman zaman yarım kaldığını söyleyen Yakut, işi bittikten sonra araştırmalarını evinden sürdürdüğünü belirterek, "Elimde bir ekipman ve destek olsa çok büyük işler başaracağıma inanıyorum. Yaptığım analizlerde bir noktaya kadar gelebiliyorum. Teknolojik olarak desteklenirsem daha iyi işler yapacağıma inanıyorum" dedi. (Ergün AYAZ/İZMİT/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/127694912769492

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İmkaansız - user863507

  Yerini belirtmek istemiyorsa ya art niyetlidir veya meşhur olma gayesindedir. Kaldı ki tek bir veriyle depremi kestirmek imkansız gibidir. Rahmetli Ahmet Mete Işıkara; "Elimizde bunca imkan varken bile depremleri önceden anlayamıyoruz. Önceden anlayabilmek için gayret gösteriyoruz fakat her depremin birbirinden bağımsız özellikleri olduğu için anlayamıyoruz." demişti. Ayrıca Rahmetli Berkan da depremin nerede ne zaman olacağını bilemezsimniz fakat iki tarih arasında belli bir bölgede deprem olma riskini yüzdesel olarak açıklayabilirsiniz" demişti. Bu ihtimale göre zaten "2014-2030 arasında İstanbul'da deprem olma riski %40 ve bu süre içerisinde deprem olmayan her gün bu ihtimal yükselecektir" demişti Ahmet Mete Işıkara.

  NASA - user539091

  Türkçe açılımı Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı olarak çevirilebilecek olan NASA'nın deprem tahmini gibi bir programı yoktur. Dünyada Deprembilim konusunda çalışan çok kişi olmasına rağmen tam gününü söyleyerek bir deprem tahmini yapmak günümüzde mümkün olmamıştır. Bu haber ise sadece spekülasyondur, bilimsel gerekçeleri varsa bu ancak bilimsel bir ortamda tartışılır.