@ismailsaymaz

Eskişehir Valisi 'ak' dedikçe kameralar 'kara' diyor!

Eskişehir Valisi 'ak' dedikçe kameralar 'kara' diyor!
Eskişehir Valisi 'ak' dedikçe kameralar 'kara' diyor!
Ali İsmail Korkmaz'ın polis ve bazı sivil kişiler tarafından dövülerek öldürülmesi soruşturması Eskişehir Valisi Tuna'nın her açıklamasını yalanladı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın hayatını kaybettiği 10 Temmuz’dan beri çelişkili açıklama ve görüşleriyle dikkat çekiyor. İlk olarak, “Kendi arkadaşları dövdü polis yaptı süsü veriyorlar” dedi. Göstericileri polisin dövdüğü ortaya çıkınca, “Ben Eskişehir’i değil, İstanbul ’u kastettim” diye konuştu. Bir polis tutuklanınca, ”Ağırlıklı olarak sivillerin işi” diye açıklama yaptı. Vali Tuna, en son da, “Görüntüleri polis silmedi” dedi. Oysa görüntüler Vali Tuna’yı yalanlıyor. 

Coplu polisler ve sopalı siviller birlikte!

Ali İsmail'in kare kare dövülme anı


Vali Güngör Azim Tuna, Korkmaz’ın hayatını kaybetmesinden sonra 11 Temmuz’da çıktığı CNNTürk’teki canlı yayında, polisin dayağa karışmadığını savunarak, “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” dedi. Bu açıklama büyük tepki çekti.
Radikal, gaz maskeli ve coplu polislerle sopalı bir sivilin bir genci dövdüğünü gösteren kayıtları ortaya çıkarınca Vali Tuna görüşünü değiştirdi. 13 Temmuz’da Radikal’e yaptığı özel açıklamada, “Kendi arkadaşları dövmüş olabilir” ifadelerinin yanlış anlaşıldığını, Eskişehir’i değil, İstanbul’daki olayları kastettiğini söyledi. Vali Tuna, “Polis karışmadı diye düşünüyoruz ama münferit bir şey olduysa, bilemediğimiz, görüntüler izlendikten sonra ortaya çıkar. Polislerin böyle bir şey yapması söz konusu olamaz. Öyle bir görüntü ortaya çıkarsa, gereği yerine getirilir” dedi.


'SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ'

Biri polis dört kişinin tutuklanması sonrasında Tuna, 8 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Biz bunu polis yapmadı demiştik, yine o sözümüzün arkasındayız. Burada ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde. Büyük teşkilatın içinde, buna karışmış, maksadını, haddini aşan görevlilerimiz olabilir ve bununla ilgili gereken yapılır demiştik. Hem idari soruşturma açılarak görevinden uzaklaştırıldı hem de adli mekanizmalarca tutuklama yapıldı” dedi.
Tuna, yine Radikal’in, görüntülerin silindiği ve kaybedildiği yönündeki haberi sonrası, 19 Ağustos’ta Eskişehir Polisevi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Görüntüleri polis silmedi” dedi. “Gereken de yapılıyor dedik. Şu an tutuklandılar. Öncelikle o gün görüntüler polisimiz tarafından hemen toplanmış ve adli mekanizmaya teslim edilmiştir. Bu noktada polis tarafından bir karartma, gizleme hadisesi yapılması söz konusu değil” dedi.

'Hani Türk polisi adam öldürmezdi'

GÖRÜNTÜLER YALANLIYOR

Radikal’in dün ve bugün yayınladığı görüntüler ise Vali Tuna’yı bir kez da yalanladı. Görüntülerde coplu polislerle sopalı sivillerin birlikte hareket ettikleri ve göstericileri birlikte dövdükleri görülüyor. Harman Ekmek Fırını’na ait görüntülerin silinme tarihi ise 'polis silmedi' açıklamasına gölge düşürüyor. Çünkü görüntülerin polise teslim edilmeden bir gün önce silindiği tespit edilmiş durumda.

Sanat ve siyaset camiası ayakta: Ali İsmail ölmedi!

Vali'ye göre Ali İsmail'i ağırlıklı olarak sivil kişiler öldürmüş!

Ali'ye son tekmeyi polis atmış


  http://www.radikal.com.tr/1147447114744717

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devran döner - karl.marx

  Gün gelir devran döner Vali, ettiklerin yanına kar kalmaz.

  ........ - rapala

  bu yuzden en masum insan haklarindan biri olan inanci geregi basini ortme hakkina supheyle bakiliyor. insanlar bu yuzden misirdaki darbe karsitligina kendi adiniza tapu cikardiginiz, patentini aldiginiz icin darbelere hayir diye haykiramiyor!!politik cikariniz icin evrensel degerlerin icine ettiniz, ne varsa kirlettiniz oy hesaplariniz icin.........

  Yüreklerin kulaklari sagir - Roza lüxemburg

  Türkiye de demokrasinin D´si varsa hükümet bu adami hemen görevden alir. Bu adamin bir ailesi varsa nasil onlarin yüzüne bakabiliyor. Ya da ailesi böylesine bir adami nasil Kabul ediyor.Sema icin secim yatirimi icin timsah gözyasi dökenlerin vicdani Ali icin sizlamiyor mu

  İŞTE AKP nin BÜROKRATI.. - Düzgün Baba

  Mısır'da ölenler için gözyaşları sel gibi akanların , ülkesinin pırıl pırıl bir gencinin polislerce dövülerek öldürülmesi karşısındaki tavırlarına bakın.Adeta "oh olsun " diyorlar. Yazıklar olsun. Söyleyecek söz kalmadı.

  seçim - thirth eye

  bence valilerde seçimle işbaşına gelmelidir.

  Valileri hukumet degil halk secmeli. - Ergun Tok

  Valiler halk tarafindan secilmeyip hukumet tarafindan ataninca durum hep boyle olacaktir. Secimlerden once adaylar programlaqrini halka sunarlar ve halk da begendigini secer. Bu Valiler hukumetin baskisindan arinmis olmalari ve gelecek secimde tekrar kazanabilmek icin vaadettikleri programlarini canla basla tatbik etmeye calisirlar, yani halka hizmet etmis olurlar. Ustelik halk da kendi vilayetinden birini secerek yabanci birinin gelip hic bilmedigi bir yerde etrafa bon bon bakmasini onler.anayasada bu duzeltilmezse Turkiye boyle eseklerden daha coook ceker.

  Istifa etmez - ohabey

  Sorusturmayi yonlendirmeye calisan bir vali var ortada. Ama istifa etmez. Gorevden alinmaz. 1 sene tatil niyetine bir yere tayin olur daha sonra daha iyi bir koltuga oturtulur. Erdogan 'dava' arkadaslarini hep kollamistir.