@ismailsaymaz

Eskişehir Valisi: Ali İsmail'in dövülmesine esnaf karışmış olabilir

Eskişehir Valisi: Ali İsmail'in dövülmesine esnaf karışmış olabilir
Eskişehir Valisi: Ali İsmail'in dövülmesine esnaf karışmış olabilir
Eskişehir'de Gezi olayları sırasında yaralanıp 38 gün sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için daha önce 'polis değil arkadaşları dövmüştür' diyen vali Radikal'e yeni açıklamalar yaptı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kamera görüntülerinde eli coplu ve sopalı, yüzleri maskeli kişiler var. Bilirkişi raporunda, sivil polis oldukları ileri sürülüyor. Bu kişiler kimdir?


Adli tahkikat devam ediyor, savcılık inceliyor. Birçok kamera görüntüsü var. Dediğiniz gibiyse, yüzleri de seçiliyorsa, bundan kaçış olmaz, netleşir. İdari soruşturma açtık. Vali yardımcımızı görevlendirdik. Öyle çıkarsa gereği yapılır. Özellikle birinci ve ikinci gün çok karmaşa oldu. Grupların sağa sola saldırmaları sırasında esnaf da mağdur oldu. Esnaftan işin içine girenlerin olduğu iddia ediliyor. Göstericilere karşı belki müdahalede bulunduğu filan... 

Ali İsmail soruşturmasında 'yakın çekim' polis!


Göstericilerin birbirini yaraladıkları iddianızda ısrarcı mısınız?


Onun Eskişehir’le alakası yok. Cımbızla alıp o şekilde verdiler. Ben buna üzüldüm. İstanbul ’la ilgili bir iki duyumumuz olmuştu öyle, yani güvenlik birimimizin tespiti vardı, ben onlara girmek istemiyorum. Olabilir, birtakım marjinal gruplar provoke etmeye çalışanlar her yöntemi kullanabilirler. Bu tarz genel anlamda söylenen birşeydi. Belki maksadı aşan bir şey oldu.


Siz Eskişehir’i kastetmediniz mi?


Kesinlikle hayır, kastetmedim. İstanbul’daki Gezi olaylarıyla ilgili...

Hard diski sağlam verdim


Sopalıların esnaf olabileceğini mi düşünüyorsunuz, yoksa polis olabileceğine dair endişeleriniz var mı?


İnanın, birşey söylediğiniz zaman başka taraflara çekiliyor. Ne söylesek yorumdan öteye geçmez. Arkadaşlar adliyeye ilettiler. Şimdi hala İstanbul’da olan şeyler var, eli palalı filan. Vatandaş da zaman zaman karışabiliyor.


Acaba vatandaşla birlikte polis de karışmış mıdır?


Polis karışmadı diye düşünüyoruz ama münferit bir şey olduysa, bilemediğimiz, görüntüler izlendikten sonra ortaya çıkar. Polislerin böyle bir şey yapması sözkonusu olamaz. Öyle bir görüntü ortaya çıkarsa, gereği yerine getirilir.11 kayıtta bir saat süreyle eli sopalı, coplu kişilerin sokaklarda gezdikleri, göstericileri kovaladıkları görülmüş. Peki bu nasıl fark edilmez?


Evet... Evet, konuyu... arkadaşlarımız çalışıyor, inceliyor.


Polis çıkma ihtimalinde ne yapmayı düşünüyorsunuz?


Tespit yapılıyorsa, adli boyutu başladığı için, bize düşün o kişiye el çektirmektir. Yargılama sonucunda ona göre işlem yapmaktır.Hardisklerin bozulduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?


Öyle bir görüntü bozukluğu bir iddia...

Güler: Onları ilk fırsatta arayacağım


Bilirkişi raporu var efendim?


Bilirkişi raporu savcılıktaki bilirkişi raporu. Onunla ilgili bilgi soruyorsunuz. O noktada bir bilgim ok. Bilsem dahi söylesem uygun olur mu, bilmem.Hal böyleyken, bu tahrifatı neye bağlamak mümkün? Delillere polis el koyduğuna göre.. 

Tabii, direkt polise yönelik bir suçlama barındırıyor.Bilirkişi raporuna istinaden söylüyorum. 

Görüntülerin alındığı kişiler kimler, bilmiyorum. Şu an soruşturma kapsamında inceleniyor.Eğer tahrifat varsa polislerin delilleri topluyor olması soruşturmaya kuşku düşürmez mi? 


Toptan bir emniyet camiasını suçlayamazsınız. 75 milyona hizmet eden bir teşkilat. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz. 100 binlerce mensubu olan bir teşkilat. Bütün kurumların içinde görevini yapamayanlar vardır.


Herhangi bir polisi açığa aldırdınız mı?
Soruşturmanın gelişimine göre gerekeni yaparız.


  http://www.radikal.com.tr/114161311416135

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kalite - shan fest

  Ah be ahhhh....Recep Yazıcıoğlu gibi Valiler...Gaffar Okan gibi Emniyet Müdürleri vardı ...onlar Belediye âdâbı ile değil, Devlet âdâbı ile yetişmiş insanlardı..

  Atama ve seçim - orkam_esas

  Bu ortaçağdan kalmış valilik sistemi değiştirilmelidir. Osmanlı valilerinden farkları yok. Bazı ülkelerde Vilayet başkanı olan, Vali türünden görevliler var ama, onlar belediye başkanı veya ona benzer bir görev üsleniyorlar ve o ilin Halkı tarafından seçilerek göreve geliyorlar. Aksi taktirde her hükümet, kendi siyasetinden adam atıyor o da tarafsız olamıyor, iktidarın militanı oluyor. Siirtten gelip İstanbulun başına diktatör oluveriyor. Her vali Kendi bölgesinden seçimle gelmelidir. Veya başka Ülkelerde olduğu gibi belediye başkanı bu görevi de üstlenmelidir. Ki siyasete hesap sorulabilsin. Yoksa valiye karşı çıkmak devlete karşı çıkmakla eş tutuluyor. Halbuki şimdi vali, Devletin değil Hükümetin görevlisidir. Devletin olsa herkese sahip çıkar. Hükümetin ataması olduğundan Sadece hükümetin kuklası işini görüyor.

  Vali - orkam_esas

  Ne biçim valiyse, öldürülen , canice suçların kurbanı olanlardan yana değil de, esnaf yapmış olabilir, yok arkadaşları yapmış olabilir, benim suçum yok gibi açıklamalarda bulunuyor. Sen, Esnaf veya değil, Polis veya değil,arkadaşları veya değil, şeriatçı teröristler veya değil, onları bulup ortaya çıkarmakla görevlisin. Suç ve suçlunun karşısında olacak, onları toplamakla görevli olacaksın. O kadar boş lafı, biz vali olmadan da edebiliriz,sana gerek yok ki. Esnaf olabilir,Polis olabilir,Arkadaşları olabilir, başka ülkelerden gelmiş İslami Teröristler olabilir, camide gizlenen Şeriatçı Katiller olabilir. Bul onları çıkar ortaya. Senin işin ne o görevde? Gereksiz tahminlerde bulunmak mı? Bu canileri, bulup çıkarmak mı? Sadece gereksiz tahminler yapacaksan, git at yarışlarında tahmin yürüt, belki daha iyi para kazanırsın. Sana verilen maaşa yazık. Millet yemiyor içmiyor kendi güvenliği için sana maaş ödüyor. Sonuç ise yüz kızartıcı.

  SAYIN VALİ - pispor

  ben 63 yaşındayım ben daha bu ülkede iktidarın yalakası olmayıp şerefi ile görevinden istifa eden bir valiye rastlayamadım Anadilde bir deyim vardır al birini vur ötekine diye bari sesiz kalıp onur ve haysiyetlerinizi kaybetmeyin senin o halkın valisi olarak söyleyecek tek sözün "bu cinayetin failleri bulunup adalet önüne çıkarılıp yargılanacak demendir" gerisi fasa fiso dur sayın vali

  bizim valiler herşeyi bilir onların lafı üzerine laf olmaz. - demlicay2011

  memurların ilahıdır (tövbestafurullah). sanki yargıç sanki savcı. sanki olay yeri inceleme ekip başı. sendikacı bilimadamı tasavvufcu felsefeci sosyolog herşey. lükx makam bunu gerektirir.