Eskişehir Valisi Tuna'ya sosyal medyada tepki

Eskişehir Valisi Tuna'ya sosyal medyada tepki
Eskişehir Valisi Tuna'ya sosyal medyada tepki
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın Radikal muhabiri İsmail Saymaz'ın Ali İsmail Korkmaz davasına yönelik haberlerini işaret ederek, "Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin." sözlerini içeren bir e-posta göndermesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

Radikal.com.tr - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren muhabirimiz İsmail Saymaz'a bir e-posta göndererek, "Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin." demesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

Eskişehir Valisi Tuna: Maili ben yazmadım ama içeriğine katılıyorum

Eskişehir Valisi Tuna, kısa bir süre sonra; "Maili ben yazmadım ama içeriğine katılıyorum." şeklinde bir açıklama yapsa da bu ifadeler, sosyal paylaşım sitelerindeki tepkiyi daha da artırdı. #eskişehirvalisigörevdenalınmalı hashtag'iyle yapılan paylaşımların kısa sürede gündeme oturduğu Twitter'da sanat, siyaset ve basın camiasından gelen yorumlar ise şu şekilde...

Kaan Yakuphan @kaanyakuphan
Normali istifadır, sürpriz görevden alma olabilir..Oğlum medya, yine rahat durmuyorsun...

ahmet hakan @ahmethc
ben ismail saymaz'ın yerinde olsam eskişehir valisi'nin "oğlum ismail" diye başlayan mailine "oğlum vali" diye cevap yazardım.

nevsin mengu @nevsinmengu
Amnesty international'a da bir mail lazım sanki Sayın Vali,

Eskişehir Valisi'nden muhabirimize 'mektup': Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun!


Tugce Tatari @ttatari
Eskişehir Valisinin istifasını inatla talep etmek ve bir emsal olmasını sağlamak hepimizin sorumluluğu olmalı.

enver aysever @enveraysever2
Dürüst gazeteci İsmail Saymaz'a gönderilen ileti utanç belgesidir.

Nedim Şener @nedimsener2010
Bir İsmail'i Eskişehir polisi öldürdü, bir İsmail'i Vali tehdit ediyor. O mektubu Vali yazmış olamaz, eğer yazmışsa Vali kalamaz.

levent kazak ‏@levent_kazak
vali: ' ... bu konuyu işlersen adi ve şerefsizsin.' Baskı, tehdit gizlenmiyor artık, rahatız, açıldık. @ismailsaymaz

Nebil Özgenturk @nebilozgenturk
Vali olamazsın demedik ki; adam ve insan olamazsın dedik!Sözümüz adam -insan olmayan valilere. İyi yürekli, yurttaşı seven valiler konu dışı

fatih portakal @fatihportakal
Hep #eskisehir valisi gibi bir babam olmasını isterdim. Sıcak sevecen, yüreği merhametli!

rusen cakir @cakir_rusen
Cumhurbaşkanı "özgür, eleştiren, tarafsız ve bağımsız medya” çağrısı yapar, Vali eleştiren özgür gazeteciye had bildirmeye kalkar

İçişleri Bakanı'ndan Eskişehir Valisi'ne: Derhal inceleyeceğim

DİSK Basın- İş ise yayımladığı açıklamada şunları söyledi: “ Bugün basına yönelik baskının en ilginç örneklerinden birini daha yaşadık. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ı yolladığı elektronik mektup ile açıkça tehdit etti.

'BASINA YÖNELİK ŞİDDETE VARAN BASKIYI KINIYORUZ'

Eskişehir’de katledilen Ali İsmail Korkmaz’la ilgili gerçekleri kamuoyuna ulaştırarak gazetecilik görevini başarıyla yerine getiren arkadaşımız Saymaz’a ‘icisleri.gov.tr’ uzantılı resmi sitesinden yolladığı mektupta ‘şerefsiz, alçak’ gibi hakaretler de yağdırdı. İSK Basın-İş olarak daha önce “Ali İsmail Korkmaz’ı belki de arkadaşları dövmüştür” diyerek cinayeti örtbas etmeye çalışan ve şimdi de İsmail Saymaz’ı ‘Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun’ diye tehdit eden Eskişehir Valisi’ni ‘rahat durmaya’ çağırıyoruz. DİSK Basın-İş olarak tüm devlet ve hükümet görevlilerinin meslektaşımız İsmail Saymaz’a ve basına yönelik şiddete varan baskısını bir kez daha kınıyoruz.