@ismailsaymaz

Eskişehir'de altı polis tanık karşısına çıktı

Eskişehir'de altı polis tanık karşısına çıktı
Eskişehir'de altı polis tanık karşısına çıktı
Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesi olayında altı polis teşhis için tanık karşısına çıkarıldı. Tanıklar dört kişi için "Benziyorlar" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin şüpheli olduğu düşünülen altı polis tanıklara teşhis ettirildi. İki tanık, teşhis ettikleri dört kişinin Ali İsmail’i döven sekiz-on kişilik sopalı grup içindeki sivil polislere benzediğini ancak vurup vurmadıklarını bilemediklerini söyledi. Bu arada, Beşik Otel’in görüntülerinde gaz maskesiyle görülen ve polis olduğu sanılan uzun saçlı kişinin grupta yer almadığı, dolayısıyla kılık kıyafet değişikliği yapılmış olabileceği ileri sürülüyor. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Korkmaz’ın dövüldüğü gece Sanayi Sokak’ta görevli olduğu saptanan altı polis için dün teşhis işlemi yapıldı. İl Jandarma Komutanlığı’na davet edilen altı tanıktan öncelikle eşkal tarifi alındı. Daha sonra altı polis, 22 kişi arasına konulup tanıklara gösterildi.
İki tanıktan biri bir kişiyi, diğeri de üç kişiyi teşhis etti. Fakat teşhis edilen bu kişilerin polis mi, ‘figüran’ mı oldukları şimdilik bilinmiyor. Tanıklar teşhis ettikleri kişilerin, Ali İsmail’i döven sekiz-on kişilik sivil ve sivil polis grubundaki kişilere benzediğini söyledi. Ancak tanıklar, benzettikleri kişilerin Ali İsmail’e bizzat vuranlar mı, yoksa çevrede duranlar mı olduğunu ayırt edemediklerini kaydetti.

‘Uzun saçlı’ polis nerede?

Öte yandan, Beşik Otel’in kamera görüntülerinde, uzun saçlı ve gaz maskeli halde görünen ve polis olduğu sanılan kişiye benzer, ‘uzun saçlı’ bir polisin teşhise sokulmadığı öğrenildi. Bu nedenle, şüphelinin saçlarını kestirmiş, kılık ve kıyafetlerini değiştirmiş olabileceği de ifade ediliyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Gezi Parkı olayları sürerken Eskişehir’de 3 Haziran’da dövülmüş ve ardından geçirdiği beyin kanaması sonucunda 11 Temmuz’da hayatını kaybetmişti. 

Hâkim, ‘Polis de vurmuş olabilir’ demişti

Korkmaz’ın ölümünden sonra ortaya çıkan kamera görüntülerinde bir grup polisin, yanlarındaki sivillerle beraber göstericileri sopalar ve coplarla dövdükleri görülüyordu. Aynı şekilde tanıklar Korkmaz’ın polisler ve sivil saldırganlardan oluşan, coplu ve sopalı bir grup tarafından dövüldüğünü anlattı. Tanıklıklar sonrası Serkan Kavak adlı, elinde meşe odunuyla görüntülere yansıyan saldırgan yakalanarak tutuklandı. Kavak hakkında tutuklama kararı veren hâkim Hakkı Aydoğan, Ali İsmail’in dövülmesinde Serkan Kavak’ın yalnız olmayabileceğini ve bu suça polislerin karışmış olabileceğini belirtti.