@ismailsaymaz

Eskişehir'de Berkin'in öldüğü gün yürüyen 75 kişiye dava açıldı

Eskişehir'de Berkin'in öldüğü gün yürüyen 75 kişiye dava açıldı
Eskişehir'de Berkin'in öldüğü gün yürüyen 75 kişiye dava açıldı
Berkin Elvan'ı için düzenlenen yürüyüşe katılan 75 kişi hakkında 3 ayrı iddiayla dava açıldı. Avukat Pınar Çelik Arpacı, "Öğrenciler üniversiteden çok adliyede, sendikacılar sendikadan çok adliyede vakit geçiriyor. Davalar kontrolden çıkmış durumda" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında biber gazı fişeğiyle vurulan Berkin Elvan’ın öldüğü gün Eskişehir’de sokağa çıkan 75 kişiye, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırılık, kamu malına zarar ve direnme’ suçlarından dava açıldı. Bundan bir gün sonraki Berkin Elvan yürüyüşünden dolayı da 58 kişi hakkında iddianame düzenlenmişti.

Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Öğrenciler üniversiteden çok adliyede, sendikacılar sendikadan çok adliyede vakit geçiriyor. Davalar kontrolden çıkmış durumda. Soruşturmalarla insanları baskı altına almaya çalışıyorlar” dedi.

İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerinde başına isabet eden biber gazı fişeğiyle yaralanıp 269 gün sonra hayata veden eden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın öldüğü gün, 11 Mart 2014’te, Eskişehir’de saat 18’de Espark AVM önünde toplanan binlerce kişi AKP il başkanlığının bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Parti binasına 200 metre kala durdurulan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İddiaya göre göstericiler de polise soda şişesi ve taş attı. Bu sırada yedi polis yaralandı, bir TOMA’nın ön camı kırıldı. Dağılan gruptan 1500 kişi, iddiaya göre Espark AVM önünde barikat kurup yolu trafiğe kapattı. Tespite göre yürüyüş yapılan iki cadde toplam 4 saat 30 dakika araç trafiğine kapalı kaldı.

15 AY SONRA DAVA

Aradan 15 ay geçtikten sonra eyleme katıldıkları iddia edilen, aralarında Odunpazarı Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Hasan Atak, Eskişehir Bağımsız Milletvekili Adayı ve eski Tabip Odası Şube Başkanı Muharrem Şenel, eski Eğitim-Sen Şube Başkanı Alipaşa Şanlı ile Avukat Barış İpek’in de aralarında olduğu 75 kişinin hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, kamu malına zarar ve direnme iddialarıyla dava açıldı.

İddianamede, yedi polis ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi mağdur olarak gösterildi. Şüpheli Nail Çağlar Ergün’ün sprey boyayla yol ortasına “Katil Polis” yazarak, kamu malına zarar verme suçunu işlediği iddia edildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi şikayetçi olmadığı halde “re’sen soruşturulması gereken bu suçun mağduru olduğundan” iddianameye eklendi.

BİR DAVA DAHA AÇILMIŞTI

Eskişehir’de geçen ay da, Berkin Elvan’ın ölümünden bir gün sonraki eyleme katıldıkları için de 58 kişiye aynı suçlardan dava açılmıştı.

Avukat Pınar Çelik Arpacı, şehirde soruşturma yağmurunun olduğunu belirterek, “Bunların çoğu da Gezi olayları nedeniyle açıldı. Kişiler davaları takip edemez hale geldi. Öğrenciler üniversiteden çok adliyede, sendikacılar sendikadan çok adliyede vakit geçiriyor. Bu davalar kontrolden çıkmış durumda. Soruşturmalarla insanları baskı altına almaya çalışıyorlar” dedi.